Czy opieka nad osobami starszymi to dobry pomysł na biznes?

Starzenie się społeczeństwa jest kluczowym elementem obecnych przeobrażeń cywilizacyjnych. Coraz większe jest również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów osób starszych. Czy stworzenie firmy zajmującej się opieką nad osobami starszymi to dobry pomysł na biznes? Na to pytanie odpowie Joanna Kwiatkowska, właścicielka firmy JK Perfekcja z Boguszowa Gorc na Dolnym Śląsku.

Dlaczego została Pani przedsiębiorcą?

Pomysł narodził się z życiowej sytuacji, w której się znalazłam. Ciężko zachorowałam, a po chorobie okazało się, że w firmie w której pracowałam nie ma już dla mnie miejsca.

Postanowiłam pójść do szkoły i zdobyć nowy zawód. Zostałam opiekunką środowiskową, zdobyłam certyfikat europejski, który uprawnia mnie do pracy np. w domach opieki. Następnym krokiem był kurs na opiekuna osób starszych, kolejnym kurs na asystenta osoby niepełnosprawnej.  Posiadając takie umiejętności postanowiłam założyć jednoosobową działalność gospodarczą i tak stałam się przedsiębiorcą.

Jest Pani właścicielem firmy, zajmującej się opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, a także kompleksową opieką nad grobami. Dlaczego zdecydowała się Pani na tę branżę?

Zbadałam rynek i stwierdziłam, że takich usług jest stosunkowo mało lub są świadczone na niskim poziomie. Zdobyłam odpowiednie wykształcenie kierunkowe, aby móc świadczyć usługi na wysokim poziomie, i tak aby klient był zadowolony. Opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi to ciężka praca, jeśli ktoś uważa, że to jest lekki zawód jest w błędzie.

Kiedy powstała firma i skąd pochodziły środki na rozpoczęcie działalności?

Firma powstała w lipcu 2017 roku. Środki zostały pozyskane w ramach projektu ”Biznesłomenki z Dolnego Śląska” realizowanego przez Fundację Edukacji Europejskiej i Firmę PETRA CONSULTING.

Nie jest łatwo o klienta ze względu na „szarą strefę”, kobiety nieoficjalnie wykonują podobną lub taką samą pracę za minimalną stawkę, ale powoli się to zmienia i myślę, że jest to zawód przyszłości, gdyż społeczeństwo starzeje się.

Czym JK PERFEKCJA wyróżnia się na tle konkurencji?

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, zależy nam na tym aby został potraktowany odpowiednio, jesteśmy w stanie dla każdego stworzyć perfekcyjną ofertę.

Co uważa Pani za swój największy sukces w biznesie?

Za swój największy sukces obecnie uważam podpisanie dwuletniego kontraktu z Fundacją „Promyk Słońca” z Wrocławia na świadczenie usług asystenta osoby niepełnosprawnej. Oczywiście nie spoczywam na laurach. Kształcę się dalej aby móc robić więcej. Obecnie ukończyłam kurs na trenera w Fundacji VCC z Lublina i zrobiłam akredytację w kierunku szkolenia przyszłych opiekunek osób starszych.

Czy to prawda, że przedsiębiorca pracuje zawodowo 24h/dobę?

Posiadanie firmy wymaga od nas dłuższej pracy niż standardowe 8 godzin, ale trzeba to zrównoważyć i znaleźć czas dla rodziny, na relaks – wyjście do teatru czy poczytanie książki.

Czy planuje Pani w najbliższej przyszłości poszerzenie zakresu usług oferowanych klientom?

Wszystko zależy od klienta, jeśli rynek wykaże potrzebę poszerzenia usług to jak najbardziej jesteśmy otwarci na pomysły i propozycje, kto wie co przyniesie nadchodzący rok.

Kim są klienci Pani firmy? Jakie wymagania mają w stosunku do Pani oferty?

Klientami mojej firmy są zarówno osoby starsze jak i młode mamy, które wolą swój czas poświęcić maluszkowi. Gama usług jest szeroka i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, powoli zmienia się też nasza mentalność do zatrudniania opiekunek dla osób starszych w domach prywatnych. Klienci wymagają profesjonalizmu, empatii i zaangażowania.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a co za tym idzie czas świątecznych porządków, które wielu spędzają sen z powiek. JK Perfekcja oferuje opiekę nad grobami również w okresie świątecznym. Jak można zamówić taka usługę?

W czasach gdy jesteśmy mocno zapracowani, często zmęczeni i nie mamy sił ani ochoty na porządki w domu bądź na grobach naszych najbliższych zapraszam do kontaktu telefonicznego lub skorzystania z formularza zgłoszeniowego na naszej stronie http://jk-perfekcja.pl, warto skorzystać z naszych usług i wygospodarować odrobinę czasu dla siebie.

Firma JK Perfekcja ma swoją siedzibę w Boguszowie-Gorcach, na jakim obszarze oferują Państwo swoje usługi?

Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klienta i dojeżdżamy do 30 km.

Dziękuję za rozmowę

Paulina Purgał

 

 

Powiązane artykuły