Dlaczego warto korzystać z usług biur rachunkowych?

Choć sprawy związane z finansami przerażają nie jednego z nas, to dla niektórych jest to wspaniała motywacja do działania. O swojej pracy z okazji obchodzonego, 9 czerwca Dnia Księgowego rozmawiamy z Agnieszką Gorawską – właścicielką wałbrzyskiego Biura Rachunkowego Fortis.

Czy praca w księgowości może być realizowana z pasją?

Tak, praca w księgowości wymaga nieustannie doskonalenia, bo mimo wszechobecnej rutyny ciągle spotykam się z różnymi problemami księgowo-rachunkowymi. To dodaje mi energii do działania, lubię wyzwania.

Jakie predyspozycje powinien mieć księgowy?

Na pewno księgowy musi lubić liczby. Przyda się też umiejętność analitycznego myślenia. Konieczne cechy osobowości to staranność, cierpliwość i uczciwość.

Dlaczego warto korzystać z usług profesjonalnych biur rachunków i księgowych?

Zawsze zachęcam do korzystania z usług profesjonalnych biur rachunkowych, ponieważ uważam, że każdy powinien zajmować się tym w czym jest dobry. Najważniejsze dla przedsiębiorcy powinno być bezpieczeństwo finansów firmy, oszczędność czasu, pieniędzy oraz wygoda. Prowadzenie samodzielnie księgowości nie jest takie proste, biuro reprezentuje firmę przed Urzędem Skarbowym, ZUS i bierze odpowiedzialność za swoje działania. Ma profesjonalne programy do obsługi, ale najważniejsza jest wykwalifikowana kadra.

Czy w związku z wejściem w życie nowych ustaw praca księgowego nad obsługą firm znacząco zwiększyła się?

Przepisy podatkowe zmieniają się dynamicznie, biuro rachunkowe pozwala przedsiębiorcy skupić się na prowadzeniu biznesu, przejmując na siebie śledzenie tych zmian. Jeśli chodzi o RODO myślę, że w biurze aż tak wiele się nie zmieniło. Już wcześniej każdy z nas stosował wewnętrze procedury potrzebne do zabezpieczenia danych powierzonych przez klientów, teraz zostało to tylko dostosowane do formatu. JPK znacząco zmieniło prace w momencie, gdy ktoś rozliczał się kwartalnie, klienci musza teraz systematycznie co miesiąc przekazywać dokumenty, nie tak jak dotychczas raz na kwartał. Jest to większe obciążenie dla biura, ale z uwagi na systematyczność praca jest równomiernie rozłożona. Ważne jest, aby mieć specjalistyczne programy komputerowe do obsługi księgowej, wówczas nie jest to duży problem.

Jak można zweryfikować biuro rachunkowe pod względem rzetelności?

Przede wszystkim sprawdzić legalność prowadzenia biura. Dowiedzieć się czy zatrudnia ono specjalistów czy praktykantów, bo niestety i tacy się zdarzają. Do 2014 trzeba było mieć wydany przez Ministerstwa Finansów Certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, obecnie niestety biuro może otworzyć każdy dlatego warto spytać czy jednak biuro posiada taki certyfikat. Każde biuro rachunkowe prowadzące księgi handlowe musi posiadacz OC, ale uwaga OC przy prowadzeniu książek przychodów i rozchodów, kadr itp jest już dobrowolne, dlatego warto dopytać o zakres OC w wybranym biurze

Jakie błędy księgowe popełniają najczęściej Państwa klienci?

Od zawsze trudności związane są z korygowaniem faktur sprzedażowych. Zdarza się, że klienci gubią dokumenty. Wszystko udaje nam się wspólnie rozwiązać.

Czy przedsiębiorcy są świadomi swoich praw i obowiązków?

Większość tak, jednak ze względu na częste zmiany w tym temacie zachęcam do ciągłego doszkalania się przedsiębiorców. Bardzo ważne jest, aby przedsiębiorcy zdawali sobie sprawę z tego jakie konsekwencje wiążą się z prowadzeniem działalności.

 

Powiązane artykuły