Dolnośląski Salon Gospodarczy z udziałem Ministra Jarosława Gowina

„Rąk nie załamujemy i ducha nie tracimy ” –  tymi słowami Marek Woron, Kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC, rozpoczął niedawny Dolnośląski Salon Gospodarczy, w którym udział wziął Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tematem przewodnim spotkania były szanse dla polskiej gospodarki w kontekście funkcjonowania Rady ds. Innowacyjności, paktu dla nauk technicznych, rozwoju przedsiębiorczości akademickiej i planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. W wydarzeniu wziął udział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego — Jarosław Gowin, Marszałek Senior Sejmu RP Kornel Morawiecki, a także Wojewoda Dolnośląski oraz licznie przybyli przedstawiciele środowisk gospodarczych i akademickich.

Minister Jarosław Gowin na początku spotkania podkreślił, że zależy mu na wysłuchaniu opinii uczestników Dolnośląskiego Salonu Gospodarczego. Minister, nawiązując do tematu spotkania, zaznaczył, że powinniśmy priorytetowo zająć się rozwojem gospodarczym kraju. W nawiązaniu do tych słów, omówił trzy najważniejsze filary Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zwanego także Planem Morawieckiego. Zaliczył do nich reindustrializację, patriotyzm gospodarczy oraz przejście gospodarki z fazy imitacyjnej do fazy innowacyjnej.

Minister Gowin zaakcentował, iż wraz z Rządem widzi potrzebę dostosowania prawa o zamówieniach publicznych do oczekiwań polskich przedsiębiorców. Jednak najwięcej uwagi podczas swojego przemówienia, gość poświęcił relacji między światem nauki a biznesem. Minister opowiedział o przygotowanej już nowelizacji ustawy dotyczącej innowacyjności, w której to powstały zapisy o przywróceniu ulg na innowacje.

Nowelizacja zapewnia ponadto szereg ułatwień dla naukowców. Rząd, poprzez nowelizację, chce zachęcić środowisko akademickie do pójścia nową ścieżką kariery, która będzie polegała na uzyskiwaniu tytułów za nowatorskie, realne rozwiązania, a nie za prace teoretyczne. Minister Gowin poruszył także temat podziału instytutów naukowych, w oparciu o rozwiązania niemieckie i fińskie. W Polsce skutkowałoby to wyodrębnieniem trzech grup: laboratoriów badawczych, narodowych instytutów badawczych pogrupowanych w sieci branżowe oraz instytutów badawczych przekształconych w sprywatyzowane spółki.

W dyskusji, która nastąpiła po przemówieniu gościa, uczestnicy zgłaszali bardzo wiele kwestii, do których pan Minister wnikliwie się ustosunkowywał.

— Jesteśmy wdzięczni, że Minister Gowin przyjął zaproszenie na nasze spotkanie. Dolnośląski Salon Gospodarczy, łączący środowiska gospodarcze i akademickie, powstał z potrzeby reagowania na bieżącą sytuację gospodarczą kraju. Niejednokrotnie poruszaliśmy tematy trudne czy wręcz kontrowersyjne. Tym bardziej cieszę się, że za każdym razem spotkania z tego cyklu cieszą się dużym zainteresowaniem w środowisku gospodarczo-akademickim. Życzyłbym sobie, by takich okazji do debat, podczas których możemy czerpać wzajemnie ze swojej wiedzy, było więcej — skomentował Marek Woron, Kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC.

(MKO)

Powiązane artykuły