Social lending – nowa era bankowości?

Pożyczki społecznościowe (social lending) polegają na wzajemnym pożyczaniu sobie pieniędzy pomiędzy osobami prywatnymi. Zainteresowni pożyczką finansową mogą znaleźć swoich pożyczkodawców przez Internet. W Polsce pożyczki społecznościowe pojawiły się w 2008 roku. W czerwcu 2013 r. było 6 serwisów typu social lending.

Instytucje oferujące pożyczki społecznościowe nie wymagają dużej ilości zaświadczeń i poręczeń – wystarczy skan dowodu osobistego.

W większości przypadków nabywca zostanie sprawdzony w BIK, ale nawet przy niekorzystnej opinii pieniądze zostaną wypłacone. Zwiększyć się może jednak oprocentowanie pożyczki. W wielu wypadkach pieniądze zostaną wpłacone na konto w ciągu 15 min.

Aby dostać pożyczkę społecznościową należy założyć konto na jednym z portali, następnie aktywować je i podać dokładne dane. Po zweryfikowaniu konta można ubiegać się o wsparcie finansowe. Należy wybrać kwotę i okres spłaty, a oprocentowanie zostanie dostosowane indywidualnie.

Oferty portali social lending są bardzo zróżnicowane. Opinie na forach internetowych są jednoznaczne – użytkownicy polecają kokos.pl i zakramini.pl.

(Kris)

 

Powiązane artykuły