Tele-Fonika Kable podsumowała 2015 rok

W 2015 roku sprzedaż kabli i przewodów różnych zastosowań pozwoliła Grupie Kapitałowej Tele-Foniki Kable na wypracowanie przychodów na poziomie 3,5 mld złotych. Kolejny rok z rzędu większość, bo blisko 67% produkcji trafiło na eksport, głównie do Niemiec, Anglii i USA. Najlepiej sprzedawały się kable wysokiego napięcia oraz te mające zastosowanie w połączeniach podwodnych, a także w szeroko rozumianej energetyce, w tym w elektrowniach wiatrowych.

Producent dostarczył również kable bezhalogenowe na potrzeby nowo budowanych w Polsce bloków energetycznych w Jaworznie, Opolu i Kozienicach.

– W sprzedaży niezmiennie notowaliśmy trend wzrostowy, a dużo istotniejsze zmiany zaszły w odniesieniu do przeznaczenia i rodzajów zamawianych kabli. Tutaj potwierdziła się obserwowana od 2-3 lat tendencja do systematycznego zwiększania zamówień kabli i przewodów zaawansowanych technologicznie – podkreśla Monika Cupiał-Zgryzek, prezes zarządu Tele-Foniki Kable S.A. – Na podstawie już posiadanych i negocjowanych kontraktów oczekujemy szybszego wzrost sprzedaży produktów wysokomarżowych – dodaje pani prezes.

200 kilometrów kabli tylko na jeden statek

Energetyka morska, wydobycie gazu i ropy, wreszcie podmorskie linie energetyczne i dostarczanie niezbędnego okablowania dla różnego rodzaju infrastruktury nawodnej i podwodnej od dawna odgrywają niemałą rolę w portfelu Spółki. Podobnie jak zlecenia realizowane na zamówienia stoczni.

– Statki to kilometry kabli różnego przeznaczenia. To jednocześnie jeden z wielu segmentów rynku, na którym nasza oferta jest komplementarna i gdzie możemy dostarczyć wszystko, co tylko jest potrzebne do wykonania instalacji okrętowych – zapewnia Ryszard Pilch, wiceprezes ds. sprzedaży Tele-Foniki Kable.

Najnowszym tego przykładem jest kablowiec „Siem Aimery”, wybudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku. Budowa tego statku, prawdziwego morskiego mercedesa, to jeden z najtrudniejszych i najbardziej zaawansowanych projektów zrealizowanych w ostatnich latach, w polskich stoczniach. Tele-Fonika Kable dostarczyła i wyposażyła jego wnętrze w 200 kilometrów kabli. Swój chrzest „Siem Aimery” przejdzie na budowie elektrowni wiatrowej Veja Mate, znajdującej się w niemieckiej części Morza Północnego. Ma tam pracować 67 bezprzekładniowych turbin wiatrowych o łącznej mocy 402 MW. Warto również dodać, że kable wewnętrzne dla projektu Veja Mate także dostarczy Tele-Fonika Kable.

Intratna Ameryka Południowa

Chile, Peru i Wenezuela to tylko kilka państw spośród wielu odbiorców kabli i przewodów z Tele-Foniki Kable. Specjalistyczne kable górnicze niezbędne do zasilania maszyn wykorzystywane są w należącej do polskiego KGHM kopalni rud miedzi Sierra Gorda w Chile. Produkty z Polski trafiły też wcześniej między innymi do elektrowni wodnej Quitaracsa Hydroelectric Power Plant w peruwiańskich Andach oraz na potrzeby rozbudowującego się systemu szybkich połączeń kolejowych ze stolicą Peru – Limą.

– Teraz wygraliśmy przetarg na dostawę kabli energetycznych wysokich napięć o wartości 10 milionów dolarów, które trafią do koncernu energetycznego Luz del Sur. Kontrakt obejmuje również budowę niezbędnej infrastruktury, którą zrealizuje konsorcjum TF Cable Americas (spółka zależna Tele-Foniki Kable) i regionalnych firm z Peru. Są one niezbędne do budowy nowych linii przesyłowych do szybko powstających stref inwestycyjnych, takich jak chociażby Industrial Huachipa Este w stolicy kraju Limie – wyjaśnia Ryszard Pilch.

W Polsce – farmy wiatrowe

W 2015 roku w Polsce podłączono do sieci rekordową liczbę elektrowni wiatrowych. Łącznie według najnowszych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych moc zainstalowana farm wiatrowych w Polsce wyniosła 5005 MW. Tele-Fonika Kable dostarczała linie 110 kV, 220 kV i 400 kV między innymi na farmy „Banie”, „Kopaniewo – Lotnisko”, „Korytnica”, a także do elektrowni w Radzyniu Chełmińskim, Mycielinie, Ustce, Pawłowie, Dąbrowicach i Suchaniu.

Jakość i odpowiedzialność

Tele-Fonika Kable jest trzecim największym producentem kabli w Europie, eksportującym wyroby do ponad 90 krajów. W swoim asortymencie ma kilkanaście tysięcy typów kabli, które posiadają stosowne certyfikaty jakości przyznane przez niezależne, renomowane jednostki certyfikujące. Spółka łączy dobre tradycje przemysłu kablowego z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi.

Tele-Fonika Kable S.A. jest członkiem Europacable, europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego największych producentów kabli i przewodów z Europy, w którym od września 2015 roku stanowisko wiceprezydenta piastuje pani Monika Cupiał-Zgryzek.

Założone w 1991 roku stowarzyszenie reprezentuje wszystkich wiodących producentów przemysłu kablowego. Członkami Europacable są najwięksi producenci kabli, zapewniający najwyższe standardy technologiczne, jak i wysoko wyspecjalizowane małe i średnie przedsiębiorstwa z całej Europy. Firmy należące do stowarzyszenia zobowiązały się we wspólnej deklaracji Europacable Industry do podnoszenia jakości oferowanych produktów oraz przestrzegania norm i standardów produkcji . Będą także wspólnie dążyć do wyeliminowania z rynku produktów niskiej jakości, niewiadomego pochodzenia i produkowanych w warunkach niezapewniających bezpieczeństwa

(MKO)

Powiązane artykuły