11 dni z najlepszymi światowymi filmami we Wrocławiu

Jeden z największych festiwali filmowych – T-Mobile Nowe Horyzonty rusza w czwartek 23 lipca we Wrocławiu i potrwa do 2 sierpnia.

Przez 11 dni festiwalu będzie można zobaczyć filmy o których się dyskutuje, klasykę, bez której nie byłoby dzisiejszego kina oraz nowości, których nie może zabraknąć na szanującej się imprezie. Do tego wystawy i scena muzyczna z prawdziwego zdarzenia.

Plakat, B1Podczas rozpoczynającej się 23 lipca 15. edycji festiwalu kinomani obejrzą aż 300 filmów z ponad 50 krajów, a branża filmowa będzie promowała polskich twórców.

Premiery

Tegoroczny festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty jest 10. organizowanym we Wrocławiu (wcześniejszych 5 edycji odbywało się w Cieszynie. Tegoroczne filmy otwarcia i zamknięcia podpatrzono w Cannes, a na Nowych Horyzontach będą miały polską premierę. To „Zupełnie nowy testament” Jaco van Dormaela (23 lipca) oraz dokument „Amy” Asifa Kapadii dedykowany przedwcześnie zmarłej brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse i wreszcie „Zabójczyni” Hou Hsiao-hsiena (nagroda za reżyserię w Cannes). Filmem zamknięcia będzie nowe dzieło Włocha Nanniego Morettiego „Moja matka”. Już wiadomo, że do Wrocławia przyjedzie słynny amerykański reżyser Abel Ferrara. Pokazany zostanie najnowszy film Ferrary poświęcony Pierowi Paolowi Pasoliniego, obrazoburczemu włoskiemu mistrzowi, ale Ferrara wybrał też jeden własny film do zaprezentowania („Spod ciemnej gwiazdki”) oraz jeden film Pasoliniego („Ewangelia według św. Mateusza). Gościem Nowych Horyzontów będzie też aktorka Małgorzata Zajączkowska, która w latach 80. wyjechała do USA i udało jej się zrobić karierę pod nazwiskiem Margaret Sophie Stein.

Kino litewskie i… francuskie

Sporo uwagi na tegorocznym festiwalu będzie poświęcone kinu litewskiemu, które jest mało znane polskim widzom, a dziś o filmach, jakie powstały w latach 50. i 60. mówi się jako o reprezentantach litewskiej szkoły filmowej. Widzowie obejrzą 21 filmów spod ręki m.in. Vytautasa Žalakevičiusa i Almantasa Grikevičiusa. Będzie kinematografia sprzed lat i ta najbardziej współczesna. Retrospektywy będą mieli jeszcze francuski reżyser Philippe Garrel (uważany za kontynuatora nowej fali) i wreszcie zmarły w styczniu tego roku pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki (obejrzymy wszystkie jego dzieła, a także ekranizację „Małej apokalipsy” w reżyserii Costy Gavrasa).

Kino pod chmurką

Nie zabraknie też kina pod chmurką – w Rynku, jak co roku, stanie wielki ekran, a w programie darmowych pokazów m.in. „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa i „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana.

Polskie kino

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty będzie premiera „Walsera” Zbigniewa Libery, twórcy dotychczas kojarzonego ze sztukami wizualnymi, a w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce obejrzymy „Performera” Macieja Sobieszczańskiego. Oprócz tego m.in. dokument „Aktorka. Film o Elżbiecie Czyżewskiej” autorstwa Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej.

Muzyka

Ozdobą sceny muzycznej będzie Yasmine Hamdan, libańska wokalistka, którą widzowie doskonale kojarzą z filmu „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha. Zaplanowano też koncert grupy Pere Ubu, która obchodziła niedawno 40-lecie debiutu. Nie zabraknie Kormoranów czy Pustek. Pojawi się również Stefan Wesołowski, który muzykę słychać w nowym dokumencie o Marlonie Brando.

Wystawa w ciemnościach

Niesamowitych wrażeń dostarczy z pewnością wystawa Midnight Show w galerii Dizajn BWA (wernisaż 24 lipca). Każdego z 9 dni przez godzinę 30 widzów obejrzy specjalnie przygotowaną wystawę w całkowitych ciemnościach. Oprócz tego wystawa „Ruchome obrazy” z pracami m.in. Pawła Althamera i Maurycego Gomulickiego.

Dokładny program festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty znajdziecie tutaj. Pojedyncze bilety są w sprzedaży od środy 8 lipca (kosztują 20 zł pojedynczy, 17 zł pojedynczy w pakiecie 10+, czyli na 10 i więcej seansów, 16 zł w pakiecie 20+, czyli na 20 i więcej seansów). Impreza startuje 23 lipca i potrwa do 2 sierpnia.

(ANAG)

Powiązane artykuły