Koniec etapu inwestycji w EIT+

Po kilku latach w EIT+ zakończono proces inwestycyjny, a także prac naukowych w obszarze bio- i nanotechnologii.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ staje się jednym z kluczowych miejsca na innowacyjnej mapie naszego kraju.

Działalność EIT+ na przestrzeni ostatnich lat podsumowują liczby: 23 tys. metrów kwadratowych, około 40 laboratoriów bio- i nanotechnologicznych, 59 projektów badawczych, 96 pracowników naukowych, 48 zgłoszeń patentowych, 8 przyznanych patentów, a także ponad 200 firm współpracujących na co dzień.

– W chwili obecnej dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ kończy się etap inwestycyjny, a rozpoczyna nowy okres samodzielnej działalności. Symboliczne dokonamy tego 14 października, podczas spotkania podsumowującego projekty realizowane do tej pory w EIT+, w tym największą inwestycję infrastrukturalną dla nauki i biznesu, zrealizowaną na terenie wrocławskiego Kampusu Pracze – przypomina prof. Jerzy Langer, Prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+

Kampus od pierwszych założeń miał być miejsce, które połączy zaawansowane badania nad technologiami z przemysłem. W ciągu 4 lat powstało tam ponad 20 tys. m2 przestrzeni laboratoryjnej wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy i technologiczny.

Na terenie EIT+ zlokalizowane są laboratoria z obszaru mikroskopii elektronowej, jądrowego rezonansu magnetycznego, chromatografii gazowej, mikroskopii konfokalnej, badania struktury ciała stałego i laserowej detekcji gazów. We wrześniu Kampus powiększył się o jeden z najnowocześniejszych w Polsce obszarów typu clean-room dedykowanych do mikro i optoelektroniki.

Będą tam prowadzone badania z użyciem najnowocześniejszego klastra technologii wytwarzania nanostruktur metodami epitaksji MBE (osadzanie warstw za pomocą wiązek molekularnych), MOCVD (osadzanie związków metaloorganicznych z fazy gazowej) oraz formowania struktur funkcjonalnych przy pomocy litografii jonowej i elektronowej oraz najbardziej zaawansowanej charakteryzacji strukturalnej. Użytkownicy będą mieli do dyspozycji pomieszczenia w klasach czystości od ISO5 do ISO7 o powierzchni użytkowej blisko 400m2.

Kampus Pracze to nie tylko przestrzeń integracyjna nauki i biznesu na mapie Wrocławia. To przede wszystkim Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Projekt był realizowany zgodnie z zasadami najlepszych organizacji badawczo-rozwojowych typu RTO na świecie (Research and Technology Organization).

Całość polega na prowadzeniu badań naukowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle i w życiu codziennym, a dzięki temu służą dobru społeczeństwa. Aby spełnić tę rolę EIT+ łączy w sobie cechy zaawansowanego parku technologicznego, klastra tematycznego i instytutu badawczo-rozwojowego.

(KrzKr)

Powiązane artykuły