Jak osiągnąć bezpieczeństwo finansowe? | Wywiad z Krzysztofem Pilchem trenerem, planistą finansowym i mentorem

Jak wspierać innych w rozwoju własnego biznesu, motywować do działania, określać kluczowe obszary do pracy i wskaźniki efektywności? Wie to Krzysztof Pilch, trener i planista finansowy. Przedstawi nam także tajniki branży ubezpieczeniowej. Poprzez 1-dniowe warsztaty oraz indywidualny mentoring, daje szansę wypracować bezpieczeństwo i wolność finansową z zachowaniem równowagi w życiu. W ramach prowadzonego w ostatnich latach mentoringu finansowego, pomógł wielu klientom w znaczącej poprawie sytuacji życiowej i finansowej. Jest właścicielem firmy i prezesem zarządu oraz współwłaścicielem firmy Stolgraf Plus, menadżerem zespołu w branży finansowej, a także mentorem wielu przedsiębiorców.

Dlaczego warto się ubezpieczać?

Pozwól, że odpowiem na to pytanie pytaniem? Czy ubezpieczalibyśmy się, gdyby ubezpieczenia były za darmo? Czy gdyby rozwiązania oszczędnościowo-ochronne umożliwiłyby nam zgromadzenie kapitału na poziomie 180 000 i nie musielibyśmy na to przeznaczać pieniędzy z obecnego budżetu domowego, to czy chcielibyśmy skorzystać z takiej możliwości? Gdy tak, w dalszej części powiem, jak to zrobić.

Jak osiągnąć bezpieczeństwo finansowe? W jaki sposób mądrze oszczędzać?

Trzeba zdefiniować, czym jest bezpieczeństwo finansowe, później jak mądrze je budować. Udowadniam na moich warsztatach, że budowanie bezpieczeństwa finansowego jest proste. Nie znaczy to, że łatwe.

Proste dlatego, że wystarczy zastosować dwa proste kroki. Pierwszy polega na tym, by płacić najpierw sobie. Sednem drugiego jest odłożenie zaoszczędzonych pieniędzy. Przykład 180 000 zł to 6 000 rocznie x 30 lat, a 6 000 rocznie to 500 zł miesięcznie i to 17 zł dziennie. Gdy przeanalizujemy swoje wydatki, znajdziemy te oszczędności.

Wspomniałem też, że bezpieczeństwo finansowe nie jest łatwe. Dlaczego? Dlatego, że trzeba znaleźć rozwiązanie, które pomoże nam zachować wartość pieniądza w czasie i pomoże nam wytrwać w naszym postanowieniu.

A czym jest bezpieczeństwo finansowe?

Definiuję je na moich kursach jako 36-krotność miesięcznych wydatków. Czyli dla kogoś, kto miesięcznie wydaje 5 000 zł powinniśmy przemnożyć wydatki przez 36. Okazuje się wówczas, że aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo finansowe, powinniśmy mieć odłożone 180 000 zł. U każdego ta kwota będzie inna i uzależniona od comiesięcznych wydatków. Moi kursanci mówią o mnie, że zamieniam marzenia na cele a cele na liczby. Stąd te konkretne przypadki.

Proponuję też gotowe rozwiązania, na przykład nim zgromadzisz taki kapitał możesz zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo finansowe poprzez część ochronną rozwiązań oszczędnościowo–ochronnych.

Jak definiujesz pojęcie dobrej inwestycji?

Dla każdego inaczej. Zależnie od tego na jakim dana osoba jest etapie. Jakie są jej cele, jakie umiejętności, z jakiego punktu startuje. Bezpieczeństwo finansowe można bardzo prosto i łatwo ogarnąć. W kwestii inwestycji pracuję już indywidualnie. Zachęcam, aby nie iść za trendem, bo gdy się odwróci można dużo stracić. Zachęcam, aby szukać blisko siebie, inwestować w coś, czym się interesujemy, coś co jest nam znane, lub czego łatwo się uczymy.

Warto znaleźć kogoś, kto jest już tam, gdzie sami chcielibyśmy się znaleźć i dowiedzieć od tej osoby, co należy zrobić, aby móc od tej osoby się uczyć.

Czym jest „Szkoła Mentorów”? I jaki masz w niej udział?

? Duży przeskok. 2019 rok to mój 49 rok życia. Czas refleksji i określenia dalszej drogi. Podsumowaniem tej drogi i początkiem pracy dla innych poprzez mentorów jest Szkoła Mentorów, której jestem częścią wraz z Sylwia Petryna i Marzena Stokłosa. Więcej informacji na https://www.facebook.com/events/2559002067709269/

 

Jakie cechy powinien posiadać dobry mentor?

Dobrego mentora charakteryzuje spójność i rezultaty własne oraz osób, z którymi pracuje w obszarach, w których mentoringiem się zajmuje.

Na czym polega praca z kołem równowagi i jak można je wykorzystać?

Jest to opisane na: https://www.facebook.com/krzysztofpilchpl/photos/a.2787849487897070/3184027998279215/?type=3&theater

Czym różnią się Twoje warsztaty finansowe od biznesowych?

Rezultatem warsztatów finansowych jest: plan finansowy, zwiększone dochody o 20% i bezpieczeństwo finansowe Twoje i Twoich bliskich.

Rezultatem warsztatów biznesowych jest: jednostronicowa strategia biznesowa, zwiększone dochody o 100% i wkroczenie na drogę do wolności finansowej poprzez biznes.

W jaki sposób planować wydatki w dobie kryzysu?

Przede wszystkim planować i liczyć. To też czas na tanie zakupy… na rynkach finansowych. Dzisiaj np. już mamy tanio na rynkach akcji i surowców. Możemy je kupować w cenach sprzed kilku czy kilkunastu lat.

Czy to jest czas na wykorzystanie oszczędności przeznaczonych „na czarną godzinę”? Czy raczej powinniśmy „zacisnąć pasa” i jeszcze bardziej oszczędzać?

Ja bardziej zachęcam do mądrego gospodarowania pieniędzmi. W zależności od tego, na jakim jesteś etapie w życiu, i co ta sytuacja spowodowała w Twoich finansach. Uprościłbym koszty, zadbał o przychody i nie konsumował oszczędności. A wsparcie, które dostajemy od rządu przeznaczył na rozwój swoich kompetencji i umiejętności zarabiania pieniędzy.

Jak postrzegasz dzisiejszy rynek finansowy?

To świetny czas na tanie zakupy. ? Oczywiście mam na myśli rynki finansowe, wcześniej opisane.

Czy to dobry czas na dywersyfikację portfela domowego i firmowego? Czy takie kroki należałoby podjąć przed kryzysem?

Dostrzegam, że dzisiaj mamy więcej czasu na refleksję, bo mniej pracujemy, pracujemy w domu, procesy w firmach są usprawniane. Jeszcze przed początkiem kwietnia w branży finansowej, w której jestem menadżerem, na obsługę klienta potrzebowaliśmy minimum dwóch dni, aby dojechać do klienta, przedstawić rozwiązanie, znowu dojechać w celu spisania wniosku, zawieźć oświadczenia do firmy, odebrać z firmy polisę, zawieźć ją do klienta i znowu pojechać do firmy z potwierdzeniem. W przypadku gdy klient jest z Wałbrzycha, a nasze biuro znajduje się we Wrocławiu cała procedura zajęłaby razem ze dwa dni robocze.

W poprzedni piątek zadbałem o bezpieczeństwo finansowe klientki z Lublina i cały proces zajął mi zaledwie jedną godzinę.

Rośnie nasza świadomość potrzeby budowania bezpieczeństwa finansowego. Mamy dowody na to, że warto zadbać o ten aspekt. Może więc warto spotkać się z osobą, która zajmuje się tym zawodowo i porozmawiać o możliwościach.

Jak opracować dobry plan finansowy?

Zapraszam na płatne warsztaty, więcej www.krzysztofpilch.eu , bo już wystarczająco długo rozmawiamy, czas na działanie. ? A gdy już masz świadomość chęci posiadania rozwiązań oszczędnościowo-ochronnych napisz do mnie SMS i poproś o kontakt. Oddzwonię i porozmawiamy bezpłatnie o możliwościach. tel. 795 888 880.

Na czym polega oferowana przez Ciebie pomoc w zakresie świadczeń ochronnych i oszczędnościowych?

Określamy Twoje cele, sytuację w której się obecnie znajdujesz, szukamy oszczędności w budżecie domowym, którym dysponujesz, dobieramy rozwiązanie pod Twoje potrzeby i możliwości. Reszta będzie uzależniona od Twojej konsekwencji i rozwiązania, które pomoże Ci się zdyscyplinować. Proste i łatwe, prawda? Zapraszam.

Dziękuje za rozmowę

Paulina Purgał

KRZYSZTOF PILCH – Trener i Planista Finansowy. Absolwent studiów MBA i prestiżowego cyklu szkoleń Quantum Leap T. Harva Ekera. Poprzez 1-dniowe warsztaty oraz indywidualny mentoring, daje szansę wypracować bezpieczeństwo i wolność finansową z zachowaniem równowagi w życiu. W swoim życiu wykorzystuje zasady, których naucza. Najlepszym tego potwierdzeniem jest fakt, iż w ciągu siedmiu lat osiągnął stan wolności finansowej. W ramach prowadzonego w ostatnich latach mentoringu finansowego, pomógł wielu Klientom w znaczącej poprawie sytuacji życiowej i finansowej. Właściciel firmy i prezes zarządu oraz współwłaściciel firmy Stolgraf Plus. Menadżer Zespołu w branży finansowej. Jest mentorem wielu przedsiębiorców. Wspiera ich w rozwoju własnego biznesu, motywuje do działania, określa kluczowe obszary do pracy i wskaźniki efektywności. Posiada rozległą bazę kontaktów biznesowych i umie z nich robić użytek, kojarząc ze sobą przedsiębiorców, którzy wzajemnie mogą sobie pomóc. Jest inwestorem i właścicielem kilku nieruchomości oraz gruntów w Świdnicy i w województwie dolnośląskim, plany oszczędnościowo-ochronne posiada cała jego rodzina, wliczając w to także dzieci. Jako specjalista ds. planowania finansowego, pokazuje swoim przykładem, że to nie sama wiedza, ale przede wszystkim działanie przybliża ludzi do sukcesu życiowego i finansowego.

Współautor książki edukacyjnej i Szkoły Mentorów: Mentoring – Odkrywanie i rozwijanie potencjału osobistego i zawodowego.

Powiązane artykuły