Upadłość konsumencka na ratunek

Z początkiem roku weszły w życie przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej. Dzięki temu wiele zadłużonych osób będzie mogło skorzystać z tej pomocy.

Dowiedz się, ile kosztuje i jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką.

Biuro Informacji Gospodarczej podało, że aż 2,37 mln konsumentów nie radzi sobie z terminowym regulowaniem należności. Łączna kwota zadłużenia Polaków pod koniec zeszłego roku wynosiła ponad 40 mld zł. W rozwiązaniu problemu ma pomóc nowelizacja ustawy dotyczącej upadłości konsumenckiej, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku. Dotychczas ogłoszenie upadłości konsumenckiej było przywilejem dostępnym dla niewielu. Dopiero w marcu 2009 r. osobom fizycznym, które nie prowadziły działalności gospodarczej, przysługiwało prawo przystąpienia do procedury oddłużeniowej. Cała procedura była długa i dość skomplikowana, dlatego niewiele osób decydowało się na ten krok.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Pierwszym krokiem jest sporządzenie wniosku do sądu, który trzeba dokładnie uzasadnić, wskazując w jakiej sytuacji był dłużnik podczas zaciągania zobowiązań. Trzeba pamiętać o tym, że sąd nie ogłosi upadłości jeżeli stan wypłacalności nastąpił w skutek niedbalstwa lub zawinionego działania. We wniosku wskazujemy wszystkie okoliczności działające na korzyść dłużnika, a jeżeli są jakieś przesłanki działające na niekorzyść, możemy powołać się na względu słuszności lub względy humanitarne.

We wniosku wskazujemy wszystkich wierzycieli, ich adresy, wysokość wierzytelności, a także datę ich zapadalności. Wskazujemy tam także wierzytelności sporne oraz stopień ich uznania. Nowe przepisy pozwalają składać wniosek nawet w przypadku jednego wierzyciela, dotychczas musiało ich być kilku. Kolejna sprawa to wypis majątku, który posiada dłużnik, w tym listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika. Może to być hipoteka, zastaw lub zastaw rejestrowy. W żadnym wypadku nie opłaca się ukrywać informacji o długach, gdyż nie zostaną one później umorzone w wyniku procedury upadłościowej.

Gotowy wniosek składamy w sądzie rejonowym, gdzie znajduje się wydział dla spraw upadłościowych, w odpowiedniej dla dłużnika właściwości. Wnosimy przy tym opłatę wynoszącą 30 złotych. W skrajnych przypadkach mnożna wnioskować o zwolnienie z tej opłaty. Sąd następnie rozpoznaje wniosek i wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej lub umorzeniu.

Gdy dojdzie do ogłoszenia postępowania likwidacyjnego, następuje próba spieniężenia majątku dłużnika w celu zaspokojenia wierzycieli. W tym celu sąd ustala plan spłaty, w którym dłużnik przez trzy lata stosownie do możliwości będzie regulować zobowiązania na rzecz wierzycieli.

Jeżeli sad dojdzie do wniosku, że sytuacja dłużnika nie daje możliwości jakiejkolwiek spłaty, to może pominąć ten etap i umorzyć wszystkie jego długi. Według nowych przepisów może to nastąpić w szczególnych okolicznościach takich jak ciężka choroba, śmierć dłużnika lub śmierć jedynego żywiciela rodziny.

Przy składaniu wniosku o upadłość konsumencką, w chwili ogłoszenia upadłości między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.

Postanowienie o upadłości konsumenckiej wydane przez sad powoduje zawieszenie wszelkich postępowań egzekucyjnych, a także zajęć komorniczych. Po uprawomocnieniu się postanowienia następuje umorzenie wspomnianych czynności.

(seb)

Powiązane artykuły