Architektura z jajem, czyli OVO i inni na Wielkanoc

Na świecie znajdzie się kilka budynków, których bryła kojarzy się z jajkiem. Również Polska ma się czym pochwalić. W stolicy Dolnego Śląska powstał OVO Wrocław, budynek, który już samą nazwą nawiązuje do doskonałej owalnej formy. I ma nawet skorupkę!

Nie da się zaprzeczyć, że jedna z najdoskonalszych w naturze forma jaja inspiruje architektów. Budynki przypominające najbardziej znany symbol Świąt Wielkanocy można znaleźć w różnych częściach świata. Londyn ma wieżowiec 30 St Mary Axe (ze względu na swoją podłużną formę zwany również korniszonem), w Szanghaju znajduje się Teatr Narodowy w Pekinie, znany również jako The Egg, czyli jajo, a w hiszpańskim Figueres muzeum Salvadora Dalego całe obłożone jest jajami.

Również Polska ma swojego przedstawiciela. We Wrocławiu powstał OVO Wrocław. Ten zaokrąglony budynek jest przedstawicielem blobitektury, nurtu architektonicznego nawiązującego do obłych form.

– Niektórzy widzą w nim transatlantyk, inni eklerek. Ale już sama nazwa nie pozostawia wątpliwości, OVO to z łaciny jajo. Co ciekawe, OVO Wrocław jest biały jak skorupka. Elewacja budynku powstała z Corianu. To ekologiczny i trwały materiał rzadko wykorzystywany w budownictwie na tak dużą skalę. Jego płyty szczelnie obłożyły konstrukcję, tworząc swoistą skorupkę. – Jajko to symbol życia, początku. To również idea OVO Wrocław. Chcielibyśmy, aby budynek stał się miejscem, w których będą się spotykać wrocławianie, a także przyjezdni. Chcemy, aby było to miejsce tętniące życiem – mówi Ewa Omasta, manager ds. sprzedaży i marketingu OVO Wrocław. – Kryterium symbolu spełniła już nazwa. Teraz będziemy postaramy się o to, żeby budynek wypełniło życie. A z okazji Świąt Wielkanocnych z przymrużeniem oka życzymy smacznego OVO.

Powiązane artykuły