BASF otworzył laboratorium chemiczne w EIT+

10 września 2015 roku odbyło się oficjalne otwarcie laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Humanitarium na terenie Kampusu Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Wyłącznym partnerem nowo powstałego laboratorium jest BASF Polska. Rocznie będzie ono odwiedzane przez około 10 tysięcy uczniów z Regionu Dolnego Śląska.

Powstanie laboratorium to jeden z etapów realizacji partnerskiej umowy o współpracy, którą BASF Polska i Humanitarium podpisały uroczyście pod koniec 2014 roku. W nowej pracowni chemicznej dzieci i młodzież będą mogły przeprowadzać samodzielne eksperymenty pod okiem kompetentnych animatorów. Doświadczenia będą realizowane z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu. Wśród elementów specjalistycznego wyposażenia można wymienić między innymi dygestorium chemiczne czy magnetyczne mieszadło.

Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych – od 4 do 16 lat. Koncepcja zajęć kładzie nacisk na indywidualne zaangażowanie i samodzielność każdego z uczestników. To sprawia, że nauka w Humanitarium staje się dla młodych ludzi fascynującą zabawą, a nie przeciętną lekcją. Każdy uczestnik warsztatów w nowo otwartym laboratorium może poczuć się naukowcem.

„Obok specjalistycznych laboratoriów przemysł chemiczny potrzebuje kreatywnych pomysłów, które w przyszłości przerodzą się w innowacyjne, a jednocześnie odpowiedzialne rozwiązania. Właśnie dlatego popularyzacja chemii wśród najmłodszych, to jeden z najważniejszych obszarów zaangażowania społecznego BASF. Staramy się inspirować dzieci i młodzież, bo wiemy, że za klika lat to oni zadziwią nas swoimi pomysłami. Ponieważ uważamy Humanitarium za niezwykle profesjonalnego i kompetentnego Partnera, rozwijanie wspólnych działań stanowi dla nas gwarancję, że te innowacyjne pomysły, nabiorą w przyszłości konkretnego wymiaru” – powiedział Marek Jagieła, dyrektor działu chemii przemysłowej i tworzyw sztucznych w BASF Polska.

Otwarcie laboratorium, którego wyłącznym partnerem jest BASF Polska zainicjowało w Humanitarium święto chemii i nauki, przeznaczone dla dzieci, młodzieży oraz rodzin z Wrocławia i Dolnego Śląska. Wstępem do świętowania był „Dzień Otwarty z BASF” dla szkół z Wrocławia i okolic. Wzięły w nim udział m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej, „Miasta Skarbów”, którego sąsiadem jest zakład produkcji katalizatorów samochodowych BASF.

BASF Polska popularyzuje naukę chemii w Polsce od wielu lat. Od 2010 r. firma jest wyłącznym partnerem laboratorium w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Rozwijaniu zainteresowania chemią wśród młodzieży służy również prowadzony przez firmę profil edukacyjny chemiatomy na Facebooku, na którym można znaleźć najnowsze wiadomości ze świata chemii, zadać pytania przedstawicielom Polskiego Towarzystwa Chemicznego czy wziąć udział w konkursach chemicznych. Firma współpracuje także z wiodącymi uczelniami w Polsce (współpraca z kołami chemicznymi, wykłady).

Nowo otwarte laboratorium we Wrocławiu, to jedno z dwóch laboratoriów chemicznych, które będą działały na terenie Humanitarium. Kolejne zostanie uruchomione przez Partnerów już w 2016 roku. Poprzez tego typu działania, firma rozszerza zaangażowanie społeczne w regionie.

(KrzKr)

Powiązane artykuły