Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Większość dzieci to ciekawscy poszukiwacze przygód, którzy podczas zabawy odwiedzają niesamowite miejsca oraz wcielają się w niezwykłe postaci. Dziecięca kreatywność nie ma granic. Czasami wpadają im do głowy różne dziwne pomysły, które nie zyskują aprobaty rodziców. Dlatego zastanówmy się, jak najlepiej zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo podczas codziennej zabawy?

Bezpieczeństwo pociechy jest najważniejszą kwestią każdego rodzica. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdej sytuacji i uchronić dziecka przed drobnymi wypadkami. Dlatego powinniśmy maksymalnie zwiększać bezpieczeństwo naszej pociechy na co dzień.

Zabawa na dworze

Dla naszych poszukiwaczy przygód, podwórko to najlepsze miejsce do zabaw. Wraz z przyjaciółmi bez problemu znajdują miejsca, które po chwili zmieniają się w bazy czy królestwa. Pierwszym krokiem do zadbania o bezpieczeństwo dziecka jest dobranie odpowiedniego stroju do pogody. Nie powinniśmy pozwolić na przegrzanie lub zmarznięcie naszego maluszka, które niesie za sobą ryzyko przeziębienia. Podczas upałów nie należy zapominać o kremie z filtrem, chroniącym delikatną skórę maluszka przed oparzeniami słonecznymi oraz o nakryciu głowy. Każdy rodzic powinien rozmawiać ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwach, jakie mogą kryć się za każdym rogiem. Wytłumaczyć mu, czego nie powinien robić oraz jakie konsekwencje może przynieść jego zachowanie. Odpowiednie podejście sprawi, że mały odkrywca będzie stosował się do naszych rad.

Kolejną ważną kwestią dla zachowania bezpieczeństwa jest obserwacja kontrola maluszka podczas zabawy. Nie musimy być natarczywi, wystarczy odrobina dystansu, aby pozwolić dziecku na swobodę i samodzielność. Kiedy wybieramy miejsce do zabawy najpierw sprawdźmy, czy spełnia wymogi bezpieczeństwa – na przykład, czy plac zabaw na osiedlu znajduje się z dala od ruchliwej ulicy, a z kolei pomieszczenia domowe przeszukajmy pod kątem niebezpiecznych przedmiotów, które mogą być na wyciągnięcie rączki maluszka. W ten sposób uchronimy dziecko przed nieprzyjemnymi wypadkami, a my jako troskliwi opiekunowie nie zapominajmy o wyposażeniu torby w podręczną apteczkę.

Bezpieczeństwo w domu

Wbrew pozorom, większość wypadków zdarza się w domu podczas zabawy w chowanego lub berka. Wystarczy dosłownie chwila nieuwagi i może dojść do jakiegoś nieprzyjemnej sytuacji. Zagrożeniem dla dziecka są wtedy ostre kanty stołów i innych mebli. Dlatego warto zabezpieczyć je specjalnymi gumowymi narożnikami, które amortyzują w razie uderzenia.

AnPl

Powiązane artykuły