Bezpieczny i aktywny senior na celowniku ZUS

W wielu kulturach świata człowiek stary, nestor rodu jest traktowany z ogromnym szacunkiem i otoczony opieką. Rozluźnienie więzi rodzinnych i kult młodości, które obserwujemy w XXI wieku sprawiają, że ludzie starzy bywają pozostawieni sami sobie a ich ogromna wiedza i doświadczenie życiowe są lekceważone.

Dzisiaj człowiek stary niejednokrotnie może liczyć tylko na siebie a więc sam musi zadbać o swoją kondycję fizyczną i umysłową żeby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym, które przyśpieszają starzenie i wspomóc leczenie chorób, gdy już się pojawią.

Zmiana mentalności społeczeństwa poprzez uwrażliwienie na problemy ludzi starych, promowanie tradycyjnych wartości i aktywności seniorów to jedne z założeń kampanii „Bezpieczny i Aktywny senior”, która wspólnie prowadzić będą ZUS i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Przez wielu seniorów starość jest coraz częściej kojarzona z okresem życia, kiedy człowiek ma nareszcie czas dla siebie. W XXI wieku emeryci chcą być samodzielni, sprawni i niezależni. Zresztą dzisiaj senior jest w dużo lepszej kondycji fizycznej i psychicznej niż jego rówieśnik 50 lat temu – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wprawdzie dla wielu osób emerytura to zło konieczne uważają, bowiem, że będą niepotrzebni, że nie będą mieli nic do roboty, ale coraz częściej myślą zupełnie inaczej, że w końcu mają czas dla siebie – dodaje Iwona Kowalska.

Musimy pamiętać, że osoby starsze są często łatwym obiektem manipulacji dla oszustów i naciągaczy, dlatego kwestie bezpieczeństwa seniorów są jednym z priorytetów kampanii. Postępy medycyny, rozwój techniki, udogodnienia cywilizacyjne sprawiły, że granica starości pojmowanej, jako stan fizycznego niedołęstwa i umysłowej zgrzybiałości wyraźnie się przesunęła i dzisiaj człowiek 60 letni jest pełnoprawnym członkiem społeczeństwa a jeśli jest aktywny i sprawny potrafi korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie czas odpoczynku po zakończonej karierze zawodowej.

– Dzisiejsi dziadkowie niechętnie widzą siebie tylko w roli opiekunów swoich wnuków uważają bowiem, że starość pozwala im na realizację marzeń i planów, które czekały na ten właściwy moment – twierdzi rzecznik ZUS. – Nic w tak dużym stopniu nie wpływa na samopoczucie seniorów jak aktywność zarówno fizyczna jak i umysłowa, bo to dzięki niej czują się młodzi dlatego będziemy ją propagować – zapewnia Iwona Kowalska.

To, że dzisiejszy emeryt chce zadbać o swoje zdrowie, zacząć ćwiczyć, rozwijać swoje pasje, zająć się najbliższymi, nauczyć się czegoś nowego nie jest wymysłem współczesnych czasów. Jeśli się spojrzy na wielkie umysły takie jak Michał Anioł, który miał 61 lat, gdy rozpoczął pracę nad „Sądem ostatecznym” to wyraźnie widzimy, że pesel nie stanowi żadnych ograniczeń, jeśli tylko senior jest w dobrej kondycji. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym stylem życia są dla seniora bardzo ważne więc w czasie kampanii „Bezpieczny i Aktywny senior” propagowane będą wzorce i możliwości zachowania dobrej kondycji do późnej starości. Badania z udziałem stulatków wskazują bowiem, że sędziwego wieku dożywają zwykle osoby, które przez całe życie były aktywne fizycznie i umysłowo.

(MKO)

Powiązane artykuły