Bioróżnorodność to my – seminarium

Bioróżnorodność to gwarancja trwania świata, który znamy. Naruszenie tego porządku, spowodowane działalnością człowieka, skutkuje wymieraniem coraz większej liczby gatunków roślin i zwierząt. Uważa się, że największe zagrożenie dla bioróżnorodności mają: zmiany klimatu, gatunki inwazyjne, nadmierna eksploatacja zasobów i zanieczyszczenia.

Ogród zoologiczny, zaangażowany jest w około 600 projektach ochrony gatunkowej zwierząt, stoi na „pierwszej linii frontu” i z niepokojem obserwuje jak szybko kolejne gatunki stają się narażone na wyginięcie, czasem zanim je jeszcze zdążymy poznać. Ma świadomość znikania kolejnych setek tysięcy hektarów siedlisk zwierząt i roślin, które stają się chociażby plantacjami palmy olejowej czy modyfikowanej soi.

Tym razem na konferencji nie będą omawiane rzeczy egzotyczne i dalekie, gdyż organizatory wierzą że istotnym kokiem do ochrony Ziemi i jej bogactwa jest troska o to, co blisko nas. Stąd idea zorganizowania interdyscyplinarnego seminarium naukowego wraz z Wydziałem Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którego tematyka skupia się na życiu w mieście – na problemach ochrony gatunkowej zwierząt w przestrzeni miejskiej, na kształtowaniu zieleni czy wreszcie kształtowaniu i utrwalaniu zachowań konsumenckich.

Wśród prelegentów wystąpią m.in. dr hab. inż. Adam Roman profesor nadzwyczajny, dr hab. inż. Ryszard Polechoński profesor nadzwyczajny, dr hab. inż. Wojciech Kruszyński prof. nadzw., dr inż. Agnieszka Nawirska-Olszańska, dr Kornelia Kwiecińska, dr hab. Jarosław Proćków prof. nadzw., dr Elżbieta Szopińska, Kamil Zaremba.

SEMINARIUM NAUKOWE:

  • „Bioróżnorodność to My – wyzwania, zagrożenia i ich konsekwencje”

TERMIN:

  • 27 kwietnia 2017 roku, rozpoczęcie o 09:15

MIEJSCE:

  • sala konferencyjna Afrykarium na terenie ZOO Wrocław

ZGŁOSZENIA:

  • zoo-edukacja@zoo.wroc.pl
  • +48 71/34 07 109,
  • +48 71/34 07 125

Program na: www.zoo.wroclaw.pl

Fot. użyczone | Uważa się, że największe zagrożenie dla bioróżnorodności mają: zmiany klimatu, gatunki inwazyjne, nadmierna eksploatacja zasobów i zanieczyszczenia

(Kris)

Powiązane artykuły