Blisko dwa miliony m2 w budowie

Mimo znacznego wzrostu istniejącej powierzchni, wskaźnik pustostanów w ciągu 2018 roku oscylował wokół historycznie niskich wyników. Świadczy to o wysokim popycie na powierzchnie magazynowe w Polsce, który zachęca deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Obecnie w budowie znajduje się ok. 1,9 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Jest to największy w historii wolumen odnotowany na koniec roku.

Polska jest dziś na czwartym miejscu w Europie, po Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii, pod względem popytu netto na powierzchnie magazynowe. Rynek charakteryzuje się dużym wolumenem umów przednajmu. Aż 68% z realizowanych obecnie projektów jest już wynajętych. Dodatkowo, w dalszym ciąg popularnością cieszą się projekty typu BTS, czyli obiekty projektowane i budowane dla potrzeb konkretnego najemcy.

Patrycja Dzikowska, Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland

Najwięcej budowanej obecnie powierzchni przypada na obszar Górnego Śląska, gdzie łączna powierzchnia budowanych obiektów wyniosła na koniec roku 488 400 m kw., a największym realizowanym projektem był Panattoni BTS Gliwice. Dużym zainteresowaniem deweloperów cieszy się też w dalszym ciągu rejon Polski Centralnej, gdzie powstają m. in. projekty BTS dedykowane Leroy Merlin, Castoramie oraz dalszy etap Central European Logistics Hub.

Czynsze i lokalizacja determinowane przez dostępność pracowników

Rosnące koszty pracy i materiałów budowlanych oraz stale wysoki poziom popytu wywierają presję na stawki czynszów. W ciągu całego 2018 r. obserwowany był powolny wzrost przeciętnych kosztów najmu, hamowany jedynie przez wysoki poziom nowej podaży. Najdroższymi obiektami na rynku są magazyny zlokalizowane na terenie Warszawy, gdzie stawki czynszu sięgają 5,35 euro miesięcznie za m kw. powierzchni. Z kolei najniższe stawki najmu dotyczą wielkopowierzchniowych obiektów zlokalizowanych w Polsce Centralnej, choć i tam również odnotowano wzrost średnich stawek czynszów.

AnPl

 

Powiązane artykuły