Boże Narodzenie Hochbergów

Jak świętowała rodzina książęca Hochbergów w Książu i w Pszczynie?  Jakie zmiany wprowadziła Daisy w bożonarodzeniowych uroczystościach. O tym opowie nasz gość dr Bronisława Jeske – Cybulska podczas ostatniego w tym roku spotkania w ramach cyklu „O historii na żywo” organizowanego przez Fundację Księżnej Daisy von Pless i Zamek Książ w Wałbrzychu. Organizatorzy zapraszają w poniedziałek, 17 grudnia o godzinie 17:00. Spotkanie odbędzie się Sali Krzywej na II piętrze Zamku Książ. Wstęp wolny.

Święta Bożego Narodzenia były okresem szczególnej aktywności dobroczynnej rodziny książęcej. Każdego grudnia księżna Daisy von Pless odwiedzała miejsca, nad którymi rodzina Hochbergów sprawowała patronat – szkoły, przytułki, domy opieki, zarówno ewangelickie, jak i katolickie i rozdawała prezenty. Grudzień był też świetnym czasem  do polowań na Górnym Śląsku.

Dr Bronisława Jeske-Cybulska jest członkiem Rady Programowej Fundacji Księżnej Daisy von Pless oraz prezesem Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Współautorka książki Księżna Daisy. Pani na Książu i Pszczynie, Wacław Cybulski (1901-1973), Historia i teraźniejszość. 60-lecie GIG, 80-lecie Kopalni Doświadczalnej „Barbara”. Autorka książki Książęta pszczyńscy, artykułów naukowych i popularyzatorskich na temat dziejów arystokracji śląskiej i ich rezydencji oraz historii Śląska, a zwłaszcza ziemi pszczyńskiej i Mikołowa – miasta rodzinnego. Współorganizatorka i uczestniczka konferencji naukowych (m. in. Pamiętajmy o ogrodach, Książ 2016; Ludzie górnictwa w odzyskaniu niepodległości i odbudowie Polski, Katowice 2018).  Zaangażowana w  pracę społeczną mającą na celu popularyzację wiedzy historycznej, organizuje spotkania i wystawy, współpracuje z Miejską Placówką Muzealną w Mikołowie.

AnPl

Powiązane artykuły