Być kobietą, być żołnierzem!

Służba w Woskach Obrony Terytorialnej pozwala paniom skutecznie łączyć życie zawodowe jak i rodzinne z poznawaniem żołnierskiego rzemiosła i służenia Ojczyźnie. Dlatego w szeregach Terytorialsów płeć piękna stanowi prawie 20% – mówi płk Artur Barański, dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Panie znakomicie radzą sobie jako żołnierze: są wytrwałe, odporne na trudy żołnierskiego życia, przebojowo dążące do celu oraz są konsekwentne w swoich działaniach. Doskonale wypełniają żołnierskie obowiązki – chwali panie służące w 16 DBOT ich dowódca, płk Artur Barański. Jak dodaje dzisiaj prawie 20 procent spośród 1740 dolnośląskich terytorialsów stanowią kobiety.

– Jestem dumny, że mam takie podwładne, które niejednokrotnie udowodniły, że społeczeństwo może na nie liczyć– mówi dowódca.

Przyznaje, że na co dzień, poza pracą zawodową, żołnierze chętnie udzielają się społecznie. Taką możliwość w czasie pokoju daje im formacja WOT.

W minionym roku to właśnie na kobietach w mundurach spoczywał obowiązek otoczenia opieką uciekających z pogrążonego wojną kraju matek i ich zmęczonych, często przerażonych dzieci. Kobiety w mundurach to również matki które, wychowują dzieci, są świadome pragnień młodego człowieka oraz potrzeb np. seniora. Służba w wojsku wymaga więc od Pań dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, cierpliwości, spokoju i zaangażowania. Do tego trzeba lubić ludzi, bo uchodźcy wojenni potrzebowali wsparcia, empatii i naturalnej bliskości drugiego serdecznego człowieka. Barki kobiet w mundurach miały i mają co dźwigać.

Jak podkreśla jedna z Pań służących w 16 DBOT:

— (…) mimo wielu zadań jakie mam, udaje mi się wszystko efektywnie połączyć, bo wojsko uczy przede wszystkim dyscypliny i adaptacji do trudnych warunków. Kształtuje hart ducha i wytrzymałość. Przygotowuje człowieka do stawiania czoła niekorzystnym warunkom a także nastawia na pomoc innym w życiu codziennym. Punktem odniesienia, zarówno w wojsku jak i sporcie jest skuteczność działań. – podkreśla szer. Monika Brzeźna, medalistka mistrzostw Polski, Europy i Świata w kolarstwie szosowym. Mimo licznych zajęć sportowych służy w 16 DBOT.

Potencjałem Wojsk Obrony Terytorialnej są ochotnicy, którzy wstępując do WOT nie muszą rezygnować ze swojego życia prywatnego i zawodowego. I właśnie jedną z głównych sił WOT są te wyjątkowe zawody, które na co dzień wykonują Panie. Nauczycielki, pielęgniarki, pracownice urzędów, panie prowadzące własną działalność gospodarczą, studentki, pracownice cywilne służb mundurowych, sportsmenki, sprzedawczynie, kosmetyczki, księgowe. Wszystkie są wyjątkowe.

8 marca to okazja, aby pochwalić się liczbą kobiet służących w 16 DBOT oraz ich codziennymi zajęciami. Prawie 20 % żołnierzy w brygadzie to Panie. W prywatnym życiu reprezentują bardzo wiele zawodów. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy w życiu prywatnym, wszystkie Panie łączy jedno, służba Ojczyźnie oraz chęć pomagania innym.

Dzień kobiet to również okazja, aby zwrócić uwagę na to, że nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje mają największe znaczenie.

Na pierwszej linii frontu w Ukrainie aż 15 % wojska stanowią kobiety. Wiele ochotniczek wstąpiło do Obrony Terytorialnej, aby walczyć o swój kraj.

Wszystkim Paniom z okazji ich święta wszystkiego co najlepsze życzy dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

MaJa

Powiązane artykuły