Cinema City stawia na rozwój

Największa sieć kinowa w Polsce, działająca w krajach Europy Środkowo-Wschodniej pod marką Cinema City, planuje tu rozwój i ekspansję. Na Dolnym Śląsku spółka ma w tej chwili swoje kina między innymi we Wrocławiu, Wałbrzychu czy Lubinie.

Statystyczny Polak odwiedza kino raz w roku. Czy zatem taka inwestycja się opłaca? – Tak – uważają w Global City Holdings, który jest właścicielem marki. Ten wskaźnik ma szansę wzrosnąć wraz z otwarciem nowych obiektów. I spółka takie inwestycje ma w planach. Global City Holdings to największy akcjonariusz brytyjskiej spółki Cineworld, drugiego największego operatora kinowego w Europie. W Polsce pod marką Ciemna City ma 31 kin z 339 ekranami.

Jak podaje agencja Newseria, w 2013 roku liczba zakupionych przez Polaków biletów do kin spadła do poziomu nieco powyżej 36 mln i była najniższa od 2009 roku. Prognozy na ten rok mówią jednak o wzroście sprzedaży. Pierwszy kwartał przyniósł zwiększenie frekwencji w kinach o ponad 17 proc., a magnesami przyciągającymi widzów przed duże ekrany były dwa polskie filmy: „Jack Strong” i „Pod mocnym aniołem” na podstawie prozy Jerzego Pilcha.

– W Polsce sporą popularnością cieszą się krajowe produkcje filmowe. Nawet 25-30 proc. wszystkich sprzedanych biletów w skali roku obejmuje wstęp na polskie filmy – mówi Joanna Kotłowska, dyrektor relacji inwestorskich Global City Holdings. Jej zdaniem te wskaźniki mają szanse wzrosnąć wraz z budową nowych multipleksów i szerszym dostępem do sal kinowych. – Będziemy na pewno otwierać nowe kina, mamy już kilka umów podpisanych w tym zakresie – zapowiada Joanna Kotłowska. Jednak gdzie dyrektor nie podaje.

Efektem inwestycji spółki w sektorze kinowym ma być ok. 100 nowych ekranów. Cineworld, którego udziałowcem jest GCH, jest już właścicielem niemal 1900 ekranów i ponad 200 multipleksów na całym kontynencie. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej Polska jest największym rynkiem działalności spółki.

– Jesteśmy znani z największej sieci kinowej w Polsce, ale tak naprawdę jesteśmy akcjonariuszem drugiego największego operatora kinowego w Europie, czyli spółki Cineworld – przypomina.

W kwietniu tego roku Global City Holdings za ok. 6 mln zł dokonała zakupu 400 tys. akcji operatora kin Cineworld i obecnie ma już ponad 25 proc. udziałów w kapitale brytyjskiej grupy. Global City Holdings w Polsce tworzy też Park of Poland, pierwszy park rozrywki na dużą skalę w Europie Środkowo-Wschodniej. Park of Poland jest priorytetowym projektem rozwojowym dla Spółki. Celem Spółki jest zapewnienie rozrywki milionom gości z Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Zachodniej w parku oferującym atrakcje znane z innych parków na świecie, od tych dostarczających najbardziej ekstremalnych wrażeń do klasycznych atrakcji.

 Źródło Global City Holding

 

Powiązane artykuły