Co dalej ze Świebodzkim?

PKP, właściciel Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu, bije się w pierś przyznając, że z dotychczasowych planów „nici” i trzeba cofnąć się o krok. W skrócie oznacza to, że w obiekcie jeszcze przez 3 lata radykalnej zmiany nie będzie.

W marcu 2015 r. przedstawiciele PKP poinformowali, że wybrali inwestora, firmę Archicom Sp. z o.o, z którą prowadzone będą dalsze negocjacje dotyczące zagospodarowania terenu Dworca Świebodzkiego.

– Chodzi o komercjalizację 28 ha oraz rewitalizację zabytkowego budynku dworcowego i budowę nowoczesnej zabudowy komercyjnej i mieszkaniowej. Powierzchnia komercyjna i mieszkalna: do 300 tys. mkw. – informuje Jarosław Ratajczak na oficjalnym portalu Wrocławia www.wroclaw.pl.

Na ostatniej konferencji prasowej, 13 sierpnia 2015 r. Jarosław Bator, członek zarządu PKP, przekreślił wcześniejsze deklaracje. Przedstawiciel PKP stwierdził, że ze względu na wyjątkowy charakter dworca, należy raz jeszcze zastanowić się nad głównymi założeniami. Duże znaczenie ma przyszła decyzja, czy na Dworzec Świebodzki wróci ruch kolejowy, lokalny lub aglomeracyjny. PKP nie zakłada ruchu dalekobieżnego.

Do marca 2016 r. ma być gotowy nowy projekt zagospodarowania Dworca Świebodzkiego. Do rozpoczęcia prac, planowanych na 2018 r. na terenie obiektu dalej funkcjonować będzie targowisko.

Dworzec Świebodzki wybudowany został w 1842 r. Jest jednym z najstarszych zachowanych do dziś z infrastrukturą dworców osobowych we Wrocławiu. Został wycofany z eksploatacji w 1991 r.

(MIRKA)

Powiązane artykuły