Czy samorządy mogą działać sprawniej?

Usprawnienie działalności urzędów, szkół, czy innych jednostek podległych samorządom, a także bezpieczeństwo przechowywania danych i łatwość dostępu do właściwych dokumentów dla klientów – to tylko niektóre zalety wdrożenia nowych technologii, o jakich mówiono podczas pierwszych z cyklu warsztatów – „Samorządy przyszłości” w Wałbrzychu.

Rozwijanie nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych pozytywnie wpływa na rozwój społeczeństwa cyfrowego, staje się to szczególnie ważne, przy tak szybkim tempie rozwoju otaczającego nas świata. Nowe zadania, jakie stawiane są przed jednostkami publicznymi prowadzą do ich dynamicznego rozwoju .

Marcin Kowalski, wiceprezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców

Marcin Kowalski, wiceprezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców

 

 

 

– Zakres wykorzystania nowych technologii w samorządach może być bardzo szeroki. Najczęściej samorządy koncentrują się na nowych rozwiązaniach w zakresie systemów zarządzania ruchem, komunikacją publiczną, inteligentnego opomiarowania, czy usług on-line dostępnych dla mieszkańców przez Internet. Rozwiązania te mogą wydatnie usprawniać zarządzanie gminami i i podnosić komfort życia mieszkańców.

 

Rozwiązania proponowane podczas warsztatów to przede wszystkim pakiet Office 365, czyli możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi w tak zwanej chmurze.

– Zaletą chmury jest przede wszystkim niski koszt, a także dostępność wszystkich plików i dokumentów danej instytucji z każdego miejsca na świecie, bez konieczności zakupu kosztownych serwerów. Firma Microsoft gwarantuje także absolutne bezpieczeństwo danych umieszczonych w chmurze – zachęcał przedstawicieli samorządów i jednostek gminnych Adam Kluska, dyrektor współpracującej z Microsoftem firmy Madu.

Kolejne warsztaty już 28 października w Kłodzku.

 Galeria z warsztatów w Wałbrzychu

Prezentacja Marcina Kowalskiego do pobrania

(inf.pras.)