Dobry rok Škoda

Skoda zakończyła 2018 rok z kolejnymi rekordami na swoim koncie. Marka dostarczyła największą w historii liczbę pojazdów do klientów na całym świecie, zaliczyła spektakularny wzrost na rynku rosyjskim, a także osiągnęła jeszcze lepsze wyniki w Europie i na największym rynku w Chinach. Modelem najchętniej wybieranym przez klientów jest niezmiennie Škoda Octavia. W świetnych wynikach marki dużą rolę odegrała także szeroko zakrojona ofensywa w segmencie SUV-ów.

– W 2018 r. dostarczyliśmy 1,25 mln pojazdów do klientów na całym świecie, osiągając najlepszy wynik w historii marki. Dowodzi to skuteczności obranej przez nas strategii, nazywanej „Strategią 2025”. Liczne wyzwania, które pojawiły się w branży motoryzacyjnej w 2018 roku, nie przeszkodziły marce ŠKODA w zrównoważonym rozwoju. W 2019 roku będziemy kontynuować naszą ofensywę produktową z kilkoma nowymi modelami, w tym ze ŠKODĄ SCALA oraz wersją produkcyjną modelu koncepcyjnego VISION X. W tym samym czasie planujemy rozwój w obszarze elektromobilności, wypuszczając na rynek naszą pierwszą hybrydę typu plug-in i pierwszy w pełni elektryczny samochód. Przewidujemy kluczowy rok dla rozwoju marki – komentuje Prezes ŠKODA AUTO, Bernhard Maier.

– Rekordowa sprzedaż w 2018 roku pokazała, że ŠKODA to globalna marka oferująca szeroką gamę modeli wychodzących naprzeciw potrzebom klientów na całym świecie i odpowiadająca na aktualne trendy w branży motoryzacyjnej – dodaje Alain Favey, Członek Zarządu ŠKODA AUTO ds. sprzedaży i marketingu.

W Europie Zachodniej dostawy do klientów wzrosły o 1,8 proc. w stosunku do 2017 roku, do 486 400 pojazdów. W Niemczech, ŠKODA ugruntowała swoją pozycję lidera rynku samochodów osobowych dostarczając 176 600 aut. Marka zaliczyła dwucyfrowy wzrost we Francji (o 17,5 proc.), Hiszpanii (o 11,5 proc.), Holandii (o 11,6 proc.) i w Grecji (o 17,6 proc.).

Ponad 200 tys. dostarczonych pojazdów to wynik, który ŠKODA osiągnęła w 2018 roku w Europie Środkowej. Firma zanotowała świetne rezultaty w Słowenii, zwiększając dostawy o 2,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku, Chorwacji (o 11,5 proc.) oraz na Węgrzech (o 9,1 proc.). Wzrost odnotowano także w Rumunii (o 13,4 proc.), w krajach bałtyckich (o 7,4 proc.), Serbii (o 10,2 proc.), Bułgarii (o 21,9 proc.), Bośni (o 13,7 proc.) oraz w Kazachstanie (o 105 proc.).

Rekordowe wyniki ŠKODA zanotowała na rynku rosyjskim odnotowując imponujący wzrost rzędu 30,1 proc. Natomiast na największym rynku w Chinach liczba samochodów dostarczonych do klientów wzrosła o 4,9 proc. do 341 tys. pojazdów.

AnPl

Powiązane artykuły