Dojazd do pracy – kto dolicza?

Masz pracowników i płacisz za ich przejazd do pracy? Przeczytaj koniecznie!

W dniu 5 września 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Warszawie wydał wyrok (sygn. akt III SA/Wa 353/14) dotyczący doliczenia do przychodu pracownika wartości sfinansowania przez pracodawcę dojazdu do pracy.

Bank w związku z koniecznością zapewnienia ciągłości pracy, w tym w godzinach nocnych w wybranych jednostkach, zapewniał pracownikom dojazd z miejsca zatrudnienia do miejsca zamieszkania w godzinach nocnych. W związku z tym zwrócił się z pytaniem, czy zapewnienie pracownikom dojazdów z pracy do miejsca zamieszkania wiąże się z obowiązkiem rozpoznania po stronie pracowników korzystających z przejazdów przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Jego zdaniem nie miał takiego obowiązku.

Organ podatkowy uznał jednak jego stanowisko za nieprawidłowe, a zdanie to podzielił sąd administracyjny. WSA powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), w którym to TK wprost odniósł się do kwestii rozpoznania przychodu w związku z zapewnieniem pracownikom dojazdu do pracy. Zdaniem sądu, skoro bank płaci za przejazd i pracownik nie musi ponosić wydatków wiążących się z tym przejazdem, po stronie pracownika powstanie przysporzenie majątkowe o wymiernej korzyści. Wyrok nie jest prawomocny.

W analogicznej sprawie podobnie orzekł NSA w wyroku z dnia 20 listopada 2014 r. (sygn. akt II FSK 2771/14). Przypominamy, iż od 1 stycznia 2015 r. wchodzi w życie zwolnienie podatkowe dla wartości świadczenia dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym (autobusem) organizowanym przez pracodawcę. Nie zakończy to jednak wątpliwości w sprawach przewozów organizowanych do końca 2014 roku.

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe

Powiązane artykuły