Dolnośląscy drogowcy przygotowani na zimę

Na drogi krajowe w woj. dolnośląskim wyjedzie w tym roku niemal pół tysiąca sztuk sprzętu: pługów, równiarek, spycharek oraz solarek. W 20 magazynach na pierwsze opady śniegu czekają 53 tysiące ton soli i piasku.

W sezonie zimowym 2015/2016 GDDKiA utrzymywać będzie ok. 1309 km dróg krajowych na Dolnym Śląsku, w tym ok. 200 km autostrady A4, 35,5 km AOW A8 oraz 54 km S8. Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg, w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone będą w trybie 24-godzinnym, przez 7 dni w tygodniu. Podczas bardzo trudnych warunków atmosferycznych przy zimowym utrzymaniu dróg krajowych pracować będzie ponad 250 osób na dobę.

– Mamy dostęp do aktualnych danych i prognoz meteorologicznych. Nasze Rejony posiadają także 21 mikrostacje meteorologiczne, które określają stopień zagrożenia wystąpienia śliskości na jezdni. Kamery zainstalowane na zarządzanych przez GDDKiA drogach pokazują warunki aktualnie panujące na trasach krajowych – informuje Joanna Borkowska z GDDKiA.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na drogach krajowych zarządzanych przez wrocławski Oddział GDDKiA, obowiązują 3 standardy utrzymania dróg: Standard I, Standard II i Standard III. Standardy zimowego utrzymania dróg określają czas w jakim skutki danego zjawiska atmosferycznego powinny zostać usunięte licząc od momentu wystąpienia śliskości lub ustania opadów śniegu. Ponad 1000 km dróg krajowych Dolnego Śląska utrzymywanych jest w dwóch najwyższych standardach (I i II). Utrzymanie dróg w standardzie I i II oznacza, że:

  • po ustaniu opadów śniegu, śnieg na jezdni może zalegać do 4 godzin
  • błoto pośniegowe może występować do 6 godzin
  • gołoledź może występować do 3 godzin.

Drogi utrzymywane w standardzie I to A 4; S 8; AOW; DK 98 na odcinku Długołęka – Wrocław; DK 3 od granicy z woj. lubuskim do Legnicy; DK 5 na odcinku Wrocław – Węzeł Bielany Wrocławskie; DK 8 na odcinku Kudowa-Słone – Magnice. Przy ich utrzymaniu stosuje się również profilaktyczne posypywanie jezdni. Łącznie w standardzie I utrzymywanych jest 318 km dolnośląskich dróg.

Informacje o warunkach ruchu dostępne będą przez całą dobę pod numerem telefonu Punktu Informacji Drogowej: 71-71-56-710. Informacji zasięgnąć można także online – pisząc na zzr@wroclaw.gddkia.gov.pl oraz śledząc informacje pojawiające się na stronie www.gddkia.gov.pl w zakładce „serwis dla kierowców”.

Za utrzymanie dróg krajowych znajdujących się na obszarze miast na prawach powiatu (Wrocław, Wałbrzych, Legnica i Jelenia Góra) odpowiadają władze samorządowe. Wyjątkiem od tej zasady są AOW i Most Rędziński, pozostające pod zarządem GDDKiA.

Informacji o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych poza województwem dolnośląskim, zasięgnąć można pod numerem telefonu Informacji Drogowej GDDKiA: 19 111.

(MIRKA)

Powiązane artykuły