Dolnośląscy terytorialsi współpracują z Siłami Zbrojnymi Szwajcarii i Saksonii

Szkolenie podstawowe, pętka taktyczna, uroczysta przysięga wojskowa – wszystkiemu temu bacznie przyglądali się goście 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy pojawili się w naszym regionie z dwudniową wizytą. To oficjalne spotkanie było wstępem do ścisłej współpracy dotyczącej między innymi działania w sytuacjach kryzysowych.

Attaché obrony Szwajcarii oraz kilku oficerów Saksońskiego Dowództwa Terytorialnego Bundeswehry z Drezna przez dwa dni przyglądało się szkoleniu żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Jeśli chodzi o stronę niemiecką, to było pierwsze nasze spotkanie, a wynika ono z zadań, jakie nakłada Dowództwo WOT w sprawie współdziałania międzynarodowego. Wymiana doświadczeń dotycząca spraw szkoleniowych jak i rozwoju brygady wynika z sąsiedztwa naszych oddziałów i wydaje się naturalną sprawą we współpracy międzynarodowej.– wyjaśnia płk Artur Barański, dowódca 16 DBOT.

Spotkanie miało na celu zapoznanie strony szwajcarskiej jak i niemieckiej z wybranymi elementami programów szkolenia żołnierzy WOT. Jak mówi płk Barański, żeby współpraca przynosiła wymierne efekty i osiągnęła pożądany, wysoki poziom należy się spotkać, ustalić wspólne obszary współpracy. Saksonia i Dolny Śląsk są sąsiadami, więc mają do rozwiązania podobne problemy, między innymi te, związane z reagowaniem kryzysowym.

Szczególne plany dowództwo 16 DBOT wiąże ze szwajcarskimi terytorialsami. W ubiegłym roku delegacja Wojsk Obrony Terytorialnej odwiedziła swoich odpowiedników w Szwajcarii. Oficerowie WOT mieli okazję zobaczyć w jaki sposób szwajcarscy żołnierze przygotowani są do realizacji zadań związanych z ratownictwem w Alpach.

– Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zarówno sprzętu, z którego Szwajcarzy korzystają, jak i ich umiejętności reagowania kryzysowego. Z pewnością będziemy chcieli w najbliższej przyszłości doprowadzić do spotkań dwustronnych, które będą miały na celu podnoszenie poziomu wyszkolenia czy stosowania technik ratowania życia ludzkiego w górach – właśnie na przykładzie tego, co robią szwajcarscy terytorialsi. – zapowiada pułkownik Artur Barański.

Goście ze Szwajcarii i Niemiec w dniach 25-26 luty mieli okazję obserwować wybrane elementy pętli taktycznej kończącej szkolenie podstawowe w 16DBOT – podkreśla dowódca brygady.

I dodaje, że goście wzięli też udział w uroczystości, obserwując przebieg przysięgi wojskowej w Dzierżoniowie. Obie grupy oficerów były pod wrażeniem tego wydarzenia.

– Goście chwalili także pozytywne nastawienie społeczności lokalnej i mieszkańców Dzierżoniowa do obecności żołnierzy na terenie prowadzenia uroczystości.

Pierwsze z pięciu zaplanowanych w bieżącym roku szkoleń podstawowych, zakończyło się w niedzielę przysięgą wojskową w Dzierżoniowie. Przysięgę na rynku wypowiedziało 120 żołnierzy. Dolnośląska Brygada liczy już ponad 1600 terytorialsów.

MaJa

Powiązane artykuły