Dolnośląskie firmy na Białoruskim rynku

Wspólne projekty biznesowe, ułatwienia w wymianie handlowej i współdziałanie przy wdrażaniu nowych technologii i innowacji zakłada porozumienie podpisane w Brześciu na Białorusi, podczas misji gospodarczej przedsiębiorców i samorządowców z Dolnego Śląska. Jego sygnatariuszami są Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej oraz administracja białoruskiej Wolnej Strefy Ekonomicznej Brześć. Grupa dolnośląskich przedsiębiorców i samorządowców wróciła w czwartek z Białorusi, z trzydniowej misji gospodarczej.

– Nasza misja skoncentrowana była na możliwościach eksportowych oraz prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie Strefy Brześć. Odwiedziliśmy zlokalizowane tam zakłady m.in. Black Red White i Profile VOX – jedne z kilkunastu w strefie z polskim kapitałem. Naszych przedsiębiorców interesuje to miejsce jako otwierające drogę do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej-180 milionowego rynku zbytu – mówi Elżbieta Misiak, wiceprezes DAWG.

Podczas misji dolnośląscy przedsiębiorcy spotkali się z około 40 białoruskimi firmami na rozmowach dotyczących wymiany handlowej. Zainteresowanie Białorusinów koncentrowało się wokół branży spożywczej, kosmetycznej i budowlanej. Jeden z tamtejszych zakładów – duża, państwowa piekarnia z Brześcia – już w ciągu najbliższych tygodni zamierza wyprodukować wyroby z nadzieniem z masy makowej z podwrocławskiego Wierzbna.

– Białorusini chcą spróbować naszej masy. Teraz taki produkt sprowadzają z Ukrainy. Zależy im, by jak najszybciej wypuścić próbną partię mrożonek z makiem, który mieliby kupować od nas. Propozycje już spływają też od innych firm, głównie hurtowni, które dzwonią po naszej wizycie w Brześciu – mówi Marzenna Bernakiewicz, właścicielka firmy Duke.

– Białorusini zadawali konkretne pytania i chętnie udzielali odpowiedzi na temat rynku produktów naturalnych. Jedyny problem to sprawy związane z certyfikacją i z przepisami celnymi. Spotkałem się z hurtownikami i przedstawicielami firm produkcyjnych. Porozumiewaliśmy się bez problemu, bo oni bardzo dobrze rozumieją język polki– mówi Zbigniew Leżańki, prezes firmy Kosmed.

Piotr Miedziański, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego dodaje, że strona białoruska wykazywała największe zainteresowanie nowymi technologiami stosowanymi w produkcji.

– Przedawali korzystne warunki i szybką ścieżkę wejścia naszych firm na teren Brzeskiej Strefy Ekonomicznej. Będziemy informować przedsiębiorców, że to ciekawy partner o dużych możliwościach.

Podpisane przez DAWG porozumienie umożliwi m.in. wymienię informacji o firmach zainteresowanych importem i eksportem, wspólną organizację i udział na zasadach partnerstwa w targach, giełdach branżowych i konferencjach. Dolnośląscy przedsiębiorcy będę też mogli korzystać z ułatwień w procedurach wizowych i niezwłocznie mają być informowani o zmianie białoruskich przepisów wewnętrznych dotyczących gospodarki międzynarodowej.

– Białoruscy przedsiębiorcy okazali się niezwykle otwarci. Podkreślali, że ich nie interesuje polityka-chcą po prostu robić z nami dobre biznesy, bo ich zdaniem mamy dobrej jakości produkty w konkurencyjnej cenie – podkreśla Elżbieta Misiak z DAWG.

– Ta misja pokazała, że zainteresowanie naszych przedsiębiorców współpracą z polskimi firmami jest ogromne. Wizyta odbiła się szerokim echem nie tylko w naszym obwodzie, ale również w Mińsku – mówi Oleg Chwaluk, prezes Wolnej Strefy Ekonomicznej Brześć, który podkreśla, że bardzo mu zależy na współpracy z Dolnym Śląskiem.

Obecnie polskie firmy wysyłają na Białoruś m.in. świeże jabłka i gruszki (10,7%), pomidory, mleko, leki, urządzenia do obróbki cieplnej materiałów, papier i karton oraz kwasy. Polska plasuje się na 7 miejscu wśród największych zagranicznych inwestorów na Białorusi. Obecnych jest tam ponad 350 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału, które zainwestowały łącznie 195 mln dolarów. Są to głównie firmy z takich sektorów jak budownictwo, przetwórstwo, bankowość, przemysł drzewny, farmaceutyka i IT.

(BaPu)

Powiązane artykuły