Dolny Śląsk na Dzień Wiatru i Wiatraków

Czy w województwie dolnośląskim powstaną kolejne farmy wiatrowe? Temat wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Teoretycznie do obecnie już działających trzech, niebawem dołączyć mają kolejne. W praktyce w dalszym ciągu nie ogłoszono oficjalnie terminu realizacji nowych inwestycji.

Energia Wiatrowa to sektor gospodarki, który co raz bardziej dynamicznie się rozwija. Z jednej strony jego kibice okazują ekspertyzy potwierdzające korzyści z budowania farm wiatrowych. Z drugiej strony nie ustają głosy sprzeciwu mieszkańców i ekologów. Sporna jest również data 15 czerwca jako  Światowy Dzień Wiatru. Dla przeciwników idei  to przywłaszczenie kalendarzowego święta. Od 2006 roku w tym dniu obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi.

Pierwszy wiatrak w Polsce postawiono w 1991 roku w Żarnowcu, przy istniejącej tam elektrowni Wodnej. Dziś w miejscu tym działa farma wiatrowa, a w ciągu kilkunastu lat wiele gmin poszło w ślady prekursorów. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec 2014 roku w Polsce istniały 902 instalacje wiatrowe. Liczba ta obejmowała zarówno pojedyncze turbiny, jak i duże farmy wiatrowe.

Według tej samej instytucji na terytorium całego kraju liczono 37 farm przemysłowych (działających i w fazie konstrukcyjnej). W województwie dolnośląskim zarejestrowano zaledwie 3. Należy do nich Farma Wiatrowa w Łukaszowie (powiat złotoryjski), oddana na początku 2012 roku (w jej skład wchodzi 17 turbin osadzonych na 105-metrowych masztach), Farma Wiatrowa w Modlikowicach (12 turbin osadzonych na 105-metrowych masztach) oraz w Taczalinie. Ta ostatnia jest najmłodszą i największą dolnośląską farmą miejską. Inwestycja zrealizowana została w sierpniu 2013 roku w gminie Legnickie Pole i obejmuje ona 22 turbiny.

Warto zaznaczyć, że w kwietniu tego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał postanowienie uzgadniające warunki realizacji przedsięwzięcia pn.: „Budowa zespołu elektrowni wiatrowych Wądroże Wielkie II wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w obrębie miejscowości Granowice, Gądków i Jenków w gminie Wądroże Wielkie”.

Natomiast w marcu ten sam organ zadecydował o wyznaczeniu nowego terminu wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Zespół Elektrowni Wiatrowych Ruja Pilotaż”, składającego się z 3 elektrowni wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Planowana jest również budowa farmy wiatrowej w Świdnicy i w Świebodzicach.

Mira

Powiązane artykuły