Dolny Śląsk negocjuje nowe środki UE

Samorząd województwa przygotowuje się do nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020

Podczas specjalnej konferencji, która odbyła się w poniedziałek, 21 lipca, samorządy z całego Dolnego Śląska opiniowały projekt „Stanowiska Negocjacyjnego Samorządu Województwa Dolnośląskiego”. Spotkanie poprowadził członek zarządu województwa dr Jerzy Tutaj.

Trwają przygotowania do nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Czas na ustalenie priorytetowych przedsięwzięć, które będą realizowane na Dolnym Śląsku przy wsparciu rządu.

W latach 2014-2020 rząd i samorządy wojewódzkie będzie wiązał Kontrakt Terytorialny – umowa, która pozwoli na koordynację działań i dopasowanie finansowania inwestycji do potrzeb i mocnych stron każdego z regionów.

– W latach 2014-2020 rząd i samorządy wojewódzkie będzie wiązał Kontrakt Terytorialny – umowa, która pozwoli na koordynację działań i dopasowanie finansowania inwestycji do potrzeb i mocnych stron każdego z regionów. „Stanowisko Negocjacyjne Samorządu Województwa Dolnośląskiego” to dokument, który umożliwi naszemu regionowi rozwój dzięki środkom europejskim z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 oraz środkom krajowym. Na jego podstawie negocjowana będzie ostateczna wersja Kontraktu Terytorialnego zawieranego między rządem a samorządem województwa. Zapisy Kontraktu Terytorialnego będą dotyczyły konkretnych inwestycji na terenie Dolnego Śląska. Muszą one korelować z potrzebami regionu oraz z priorytetami krajowymi. Dokument będzie obejmował przedsięwzięcia kluczowe dla realizacji celów uzgodnionych wspólnie przez rząd i samorząd – stwierdził w trakcie spotkania dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Zapisy Kontraktu będą przedmiotem negocjacji między zarządem województwa dolnośląskiego a rządem. W projekcie „Stanowiska” znalazł się proponowany zakres i treść Kontraktu Terytorialnego, z uwzględnieniem celów i przedsięwzięć priorytetowych dla Dolnego Śląska. Teraz projekt zostanie przekazany do zaopiniowania przez jednostki samorządu terytorialnego z Dolnego Śląska.

Po przyjęciu ostatecznego „Stanowiska” rząd i zarząd województwa będą negocjować ostateczny projekt Kontraktu Terytorialnego, który zostanie zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów oraz Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

(inf. pras.)

Powiązane artykuły