Dolny Śląsk w czołówce regionów w Polsce

Dolny Śląsk drugim najbardziej rozwiniętym i atrakcyjnym gospodarczo regionem w Polsce! W raporcie „Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski w 2016 roku” przygotowanym na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, województwo Dolnośląskie awansowało z trzeciej pozycji na drugą, plasując się tuż po mazowieckim, a przed śląskim i małopolskim.

– Atrakcyjność inwestycyjna województwa wykazuje duży związek z poziomem jego rozwoju gospodarczego. Jest wynikiem oceny istotnych z punktu widzenia inwestora warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej – czytamy w raporcie.

Dolnośląskie, które należy do trzech najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie regionów Polski charakteryzuje :

  • wysoki poziom rozwoju gospodarczego, znacznie przekraczający średnią krajową,
  • bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa,
  • bogactwo kulturowe i walory przyrodnicze,
  • wysoki poziom rozwoju przemysłu, co uwidacznia specjalizacja tego regionu w prowadzeniu nowoczesnych rodzajów produkcji przemysłowej Lista tzw. sektorów wysokich szans (motoryzacyjny elektromaszynowy , high-tech , BPO).

atrakcyjnosc_-_ranking_01

Wrocław, Jelenia Góra, Wałbrzych i Legnica, oznaczone zostały w raporcie złotymi gwiazdami, które stanowią najwyższe wyróżnienie i stanowią najwyższą ocenę wszystkich analizowanych sekcji gospodarczych w danym powiecie lub gminie tj. przemysł przetwórczy, handel i naprawy, zakwaterowanie i gastronomia, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

Złotą gwiazdę i ponadprzeciętna ocenę w obszarach: przemysł, handel, usługi turystyczne oraz usługi profesjonalne uzyskały także Bolesławiec, Brzeg Dolny, Duszniki-Zdrój, Głogów, Jelenia Góra, Jerzmanowa, Karpacz, Kąty Wrocławskie, Kłodzko, Kobierzyce, Legnica, Lubin, Oława, Polanica-Zdrój, Polkowice, Siechnice, Szczawno-Zdrój, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław i Zgorzelec.

Tylko w tym roku w  województwie zlokalizowało swój kapitał kilkadziesiąt podmiotów- zarówno globalnych graczy, jak i mniejszych inwestorów. W samej stolicy Dolnego Śląska powstało ponad 2,5 tysiąca nowych miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne przekroczyły 200 mln euro. W pozostałych miejscowościach regionu wartość nowych inwestycji wstępnie szacuje się na około 1 mld 300 mln euro i ponad 5 tys. etatów.

– Ostatni rok był bardzo dobrym dla gospodarki Dolnego Śląska pod względem inwestycji. Pojawili się kolejni wielcy inwestorzy np. Daimler w Jaworze, LG Chem w Biskupicach Podgórnych ze swoją pierwszą w tej części świata fabryką baterii do samochodów elektrycznych czy kolejne fabryki Toyoty dedykowane sektorowi auto-moto. To również wygrana przez nasz region batalia o koncern Lufthansy i General Electric w Środzie Śląskiej, gdzie budowana będzie największa w tej części Europy baza serwisująca silniki lotnicze m.in. do najnowszych Boeingów używanych przez Lufthansę. To wszystko pokazuje, że Dolny Śląsk wciąż ma ogromny potencjał i wciąż jest jednym z najważniejszych graczy – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego dodaje:

– Wiele z tych inwestycji wprowadza nas w nowy rozdział gospodarki- mówi Iwona Krawczyk. – W fabryce Xeos w Środzie Śląskiej pracować będą inżynierowie oraz specjaliści rozwijający technologie lotniczą. W Bielanach Wrocławskich za kilka miesięcy będziemy mieli najnowocześniejszą i największą w Europie, a nawet świecie fabrykę produkującą w 3d wraz z centrum badawczo-rozwojowym, w Biskupicach najważniejszego światowego inwestora wyznaczającego trendy w nowych technologiach – LG, a w samym Wrocławiu nowe centra B&R. To bardzo mocno pozycjonuje nasz region jako idealne miejsce dla inwestycji, zwłaszcza tych związanych z nowymi technologiami.

Jak podkreślają autorzy raportu „Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski w 2016 roku”, w skali lokalnej ważną rolę w kształtowaniu atrakcyjności inwestycyjnej, szczególnie rzeczywistej, odgrywają podstrefy ekonomiczne.

– Efekty ich pracy są widoczne zwłaszcza w naszym województwie, które posiada najlepiej wykształconą sieć lokalizacji dla przemysłu i usług dla biznesu- mówi Andrzej Jamrozik, prezes DAWG.

Dodaje, że raport wskazuje też na szczególne ważne wsparcie dla inwestorów ze strony regionalnych Centrów Obsługi Inwestora stworzonych przez PAIiIZ S.A. w porozumieniu z marszałkami województw (na Dolnym Śląsku Centrum prowadzi spółka DAWG).

– System powstał dla zapewnienia inwestorom kompleksowej obsługi na poziomie województw. Centra nie tylko są dla inwestora źródłem wiedzy czy organizatorami wizyt rozpoznawczych, ale też spajają wiele stron uczestniczących w procesie inwestycyjnym- strefy ekonomiczne, gminy czy podmioty potrzebne do realizacji celu – dodaje prezes Jamrozik.

Raport podkreśla również problem rozwarstwienia w rozwoju gospodarczym, występującym pomiędzy tzw. regionalnymi lokomotywami (głownie miasta wojewódzkie), a innymi, małymi miejscowościami w województwach. Różnice rozwojowe najbardziej widoczne są w woj. mazowieckim.

(MKO)

Powiązane artykuły