Doradcy emerytalni oblegani przez klientów

Do 20 doradców emerytalnych, po poradę dotyczącą emerytury zgłosiło się prawie 5 tys. osób. W maju Zakład w dwóch swoich oddziałach testował rozwiązanie, które od 1 lipca wejdzie we wszystkich jednostkach ZUS w całej Polsce. 595 doradców emerytalnych pomoże w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę osobom, które wahają się, czy zakończyć aktywność zawodową czy pracować mimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Zakończył się pilotaż projektu doradcy emerytalnego w ZUS prowadzonego w maju w 10 jednostkach podlegających pod Oddziały w Zabrzu i II Oddział w Warszawie. Jego celem było szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego. Ogromne zainteresowanie poradami pokazało, że doradcy emerytalni w ZUS to strzał w dziesiątkę.

– Klienci na Dolnym Śląsku dopytują o to, kiedy w naszych placówkach będą doradcy emerytalni, więc wszyscy niecierpliwie czekamy na 1 lipca – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Już dzisiaj wiemy, że naszych doradców czekają pracowite dni – dodaje rzeczniczka.

Klienci korzystający z usług doradcy emerytalnego wypełnili 672 ankiety. Na ich podstawie możemy dowiedzieć się, co najbardziej interesuje przyszłych emerytów. Większość z nich prosiła o wyliczenie kwoty przyszłej emerytury oraz o symulację jej wysokości zależności od czasu zakończenia aktywności zawodowej. Część z osób deklarowała chęć pracy dłużej po to żeby wypracować wyższą emeryturę. Uwagi klientów są bezcenne do opracowania optymalnego modelu pracy doradców, którzy w całej Polsce rozpoczną działalność już za niespełna miesiąc.

W maju w obu oddziałach z wizyty u doradcy skorzystały łącznie 4844 osoby. Podczas obsługi klientów doradcy w obu oddziałach pilotażowych wykonali obliczenia w kalkulatorze emerytalnym dla 2158 osób. Z 672 które wypełniły ankietę, 650 pozytywnie oceniło pomoc doradcy. Na pytanie, czy wyliczenie prognozowanej kwoty emerytury wpłynie na Twoją decyzję o przejściu na emeryturę na kolejne lata, twierdząco odpowiedziało 23 procent spośród ankietowanych.

W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Zakład już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych.

Doradca wyjaśni klientom – potencjalnym emerytom – od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient.

Przypominamy jednocześnie, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września.

W celu skorzystania z usług doradców emerytalnych, wystarczy na dyspenserze/biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.

(MKO)

Powiązane artykuły