Dunkt Piękna już gotowy

Zakończyła się budowa wieloetapowego, wyjątkowego osiedla we Wrocławiu. Gra form geometrycznych, trzy wzory i dwa kolory. Ukończony kompleks Punkt Piękna dowodzi, że architekci unikają monotonii jak ognia.

Punkt Piękna to nowe osiedle na wrocławskim Tarnogaju. Zostało zrealizowane w kilku etapach. Właśnie zakończyła się budowa piątego budynku wielorodzinnego. Nowoczesna forma, w połączeniu z troską o elementy zieleni i małej architektury, stworzyła komfortową i funkcjonalną przestrzeń do życia.

Piąty budynek jest częścią zabudowy kwartałowej. W efekcie osiedle jest zróżnicowane, a w jego wnętrzu znaleziono przestrzeń na trzy kameralne patia. To przede wszystkim zasługa architektów z biura AP Szczepaniak. Przyznają oni, że największym wyzwaniem było zaprojektowanie elewacji od strony al. Armii Krajowej i ul. Pięknej. Jest ona podzielona na mniejsze części budynku, sprawiające wrażenie kameralnych kamienic.

– Aby uniknąć monotonii, zastosowaliśmy grę form geometrycznych, w których wykorzystano trzy wzory oraz dwa zestawy kolorystyczne: jasny z drewnem oraz ciemny, antracytowy. Zestawienie ich w różnych konfiguracjach daje mnogość rozwiązań przy jednoczesnym zachowaniu spójnego charakteru całego projektu. Uniknęliśmy zarazem kakofonii, skłaniając się ku minimalizmowi. Kompozycja bardzo prostych płaszczyzn pozwoliła uspokoić bryłę i niejako zgubić jej wysokość. Jeden z budynków ma dodatkowy skos w postaci zadaszenia części tarasów, co stworzyło obniżenie części obiektu z 8 do 4 kondygnacji. Zabieg miał na celu lepsze doświetlenie mieszkań w sąsiednich budynkach kompleksu oraz wewnętrznego patio. W ten sposób stworzyliśmy przestrzeń przyjazną przyszłym mieszkańcom, z ogólnodostępnymi terenami zielonymi, placem zabaw, tarasami oraz prywatnymi ogródkami. Wyjścia na tarasy są wykończone deską, która jest materiałem eleganckim, ciepłym i przyjemnym w użytkowaniu – wyjaśnia Artur Szczepaniak, projektant główny z pracowni AP Szczepaniak.

Architekci zadbali także o odpowiednie zagospodarowanie terenu. Układ dróg i ścieżek został zaprojektowany w sposób ograniczający ruch pojazdów.

 – Z pracy architektów bardzo zadowolony jest inwestor – doświadczona firma Profit Development. – W procesie projektowania architekci doskonale poradzili sobie z pogodzeniem wysokich walorów architektonicznych budynku z jego podstawową funkcją. Dzięki temu osiedle Punkt Piękna wyróżnia się nie tylko dbałością o atrakcyjną formę, ale również wysoką funkcjonalnością zaprojektowanych mieszkań – ocenia Artur Smoleń, dyrektor działu obsługi klienta w Profit Development.

W ostatnim i przedostatnim etapie wybudowano 282 mieszkania o powierzchniach od 33 do 85 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4 z balkonami. W całym kompleksie Punkt Piękna jest ponad 600 mieszkań. Wszystkie budynki mają parkingi podziemne. Oddanie kluczy do mieszkań w piątym budynku zaplanowano na czerwiec.

AnPl

Powiązane artykuły