Elektroniczne zwolnienia a efektywne kontrole

Ponad pół miliona złotych wróciło do ZUS po kontroli zwolnień lekarskich na Dolnym Śląsku w pierwszym kwartale tego roku. W tym czasie po kontroli 14 980 zwolnień lekarskich 279 osób zostało pozbawionych zasiłku w wyniku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego a 500 osobom lekarze orzecznicy skrócili zwolnienia uznając je za zdolne do pracy.

W całym kraju, I kwartale 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 173,8 tys. kontroli zwolnień. W konsekwencji wydanych zostało 10,0 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w I kw. 2019r. osiągnęła 9 247,0 tys. zł. W porównaniu do IV kwartały ubiegłego roku liczba kontroli w skali kraju wzrosła o 26,2 proc.

– Efektywniejsze kontrole są efektem tego, że od grudnia ubiegłego roku lekarze wystawiają zwolnienia wyłącznie elektronicznie – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Nawet krótkie zwolnienia są od razu widoczne w naszym systemie, dzięki czemu możemy szybciej skontrolować te, które budzą nasze wątpliwości – dodaje.

Działający od grudnia system e-zwolnień pozwala pracownikom ZUS na bieżąco śledzić trendy w zakresie zachorowalności mieszkańców naszego regionu. Są pewne standardy czasu trwania schorzeń i w oparciu o nie weryfikowana jest długość zwolnienia. Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy albo zwolnień długoterminowych, a także osoby, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały ze zwolnienia nieprawidłowo. Kontrole są prowadzone także u pacjentów lekarzy wystawiających duża liczbę zwolnień. Część zwolnień ZUS typuje do kontroli losowo, więc każde może być sprawdzone.

– Proszę także pamiętać, że nie tylko my kontrolujemy zwolnienia. Ma do tego prawo każdy pracodawca, który zatrudnia więcej niż 20 osób. Upoważnieni pracownicy firmy mogą przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia, czyli w czasie wizyty w domu pracownika sprawdzić, w jaki sposób wykorzystuje on swoje zwolnienie lekarskie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

AnPl

Powiązane artykuły