Europejski węzeł surowców we Wrocławiu

Wrocław będzie niebawem jednym z sześciu miast, gdzie zostanie ulokowany specjalny węzeł wiedzy dotyczący obszaru surowców naturalnych.

Wczoraj w siedzibie Europejskiego Instytutu Technologicznego podjęto decyzję o wyborze miast, które będą uczestniczyć w projekcie.

Dzięki wyborze przez EIT miejsc na mapie Europie, gdzie zostanie potencjał w kwestii surowców naturalnych, polepszy się konkurencyjność i wzrost gospodarczy w tym obszarze. Zorganizowany przez EIT konkurs na Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w obszarze surowców naturalnych wygrało europejskie konsorcjum „RawMatTERS” Tackling European Resources Sustainably.

– To wielka wygrana dla Polski. Prace nad tym przedsięwzięciem trwały aż 2 lata. Surowce od lat budowały naszą siłę gospodarczą. Dzisiaj ich pozyskiwanie i przetwórstwo może stać się źródłem zamożności kraju. Będzie to jednak możliwe tylko, gdy zainwestujemy zarówno w nowatorskie technologie budujące przewagę konkurencyjną i w kadry dla tego sektora. Będzie to łatwiejsze przy współpracy z najlepszymi w Europie. I po to jest EIT. A dzięki tej wspaniałej wygranej mamy nie tylko szansę, ale wręcz gwarancję, że tak się stanie – podkreśla prof. Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. 

Skłąda się ono ze 100 patrnerów funkcjonujących w 22 krajach należących do UE. Reprezentują oni zarówno uniwersytety zajmujące się wiedzą techniczną (np. AGH, Université de Bordeaux, Technische Universität Bergakademie Freiberg, Trinity College Dublin), ale także instytuty badawcze (np. Tecnalia, Fraunhofer, TNO, ENEA, Wrocławskie Centrum Badań EIT+) oraz strategiczne przedsiębiorstwa (np. KGHM, BASF, Sandvik, Umicore, Outotec).

Nasz kraj jest reprezentowany przez 10 instytucji, takich jak: GHM Polska Miedź S.A., KGHM Zanam, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Koordynatorem na nasz kraj będzie Wrocławskie Centrum Badań EIT+. I to właśnie ten podmiot będzie organizował jedną z sześciu podstawowych struktur tej wspólnoty. Będzie to tzw. Węzeł Wiedzy (Eastern Co-location Centre) obejmujący obszar wschodniej i południowej Europy. Centrala wspólnoty ma siedzibę w Berlinie. Oprócz wrocławskiego oddziału kolejne kolokacje znajdują się fińskim Espoo, belgijskim Leuven, szwedzkim Lulea, francuskim Metz i włoskim Rzymie.

Lokalizacja wschodniego węzła w Polsce było wspólną decyzją partnerów z Polski, Austrii i Niemiec. Jest to także dobry znak dla Wrocławia, który jest traktowany jako regionalny lider innowacyjnego myślenia.

Powiązane artykuły