Ferie zimowe w zoo

Od pięciu lat, w każde ferie zimowe, wrocławskie zoo zaprasza „dużych i małych” na niezwykłe zwiedzanie pod okiem edukatorów. W trakcie dwugodzinnego spaceru uczestnicy spotkają się z pięcioma opiekunami zwierząt, którzy opowiedzą o swoich podopiecznych.

„Egzotyczne spotkania” to prawdziwy hit, bo każdego roku wszystkie miejsca, na wszystkie 10 spotkań są zajęte. Warto zatem zarezerwować je wcześniej, a można to robić od dzisiaj.  Kiedy w zeszłym roku ruszyły rezerwacje, terminarz zapełnił się dosłownie w ciągu trzech dni.

– Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, więc dobrze jest wcześniej zaplanować wizytę w zoo i Afrykarium, rezerwując termin z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli planuje się wycieczkę grupową. Osoby indywidualne, mogą liczyć na pojedyncze miejsca, jednak z doświadczenia wiemy, że tych miejsc jest bardzo mało, więc nie warto odkładać decyzji, do ostatniego dnia. – mówi Monika Bielec, starszy specjalista ds. edukacji we wrocławskim zoo.

„Egzotyczne spotkania” to tylko 10 spacerów w grupach do 25 osób, w dniach 15-26 stycznia.Ze specjalnej oferty na ferie mogą skorzystać dzieci i dorośli, osoby indywidulane i grupy zorganizowane, wystarczy zadzwonić i zapisać się na konkretny termin. Spotkania odbywać się będą tradycyjnie tylko w dni robocze. Program „Egzotycznych spotkań” zbliżony jest do tego z zeszłego roku, ale pojawiły się nowe elementy.

– Ponownie będziemy spacerować po Afrykarium, więc postanowiliśmy zmodyfikować program, aby osoby, które wzięły udział w spotkaniach w zeszłym roku, mogły znaleźć coś nowego. Większy nacisk położyliśmy zatem na ochronę gatunkową zwierząt i zmieniliśmy również niektórych naszych bohaterów. – dodaje Bielec.

Pierwszy punkt obejmuje strefę Morza Czerwonego, gdzie na plaży mieszkają żółwie pustynne, a w wodzie, wielobarwne ryby pływają pośród rafy koralowej. W tym miejscu odbędzie się spotkanie z opiekunem, który opowie o niezwykłej faunie morza i któremu będzie można zadawać pytania dotyczące jego podopiecznych. Kolejny punkt podróży to Afryka Wschodnia, gdzie mieszkają hipopotamy nilowe, mrówniki, dikdiki, golce, mangusty, wiewiórki przylądkowe, słodkowodne ryby jezior Tanganiki i Malawi oraz najdłuższej rzeki świata – Nilu. W tym miejscu odbędzie się spotkanie z opiekunami Rumby, Salsy, Zumby i Valecka, czyli hipopotamów nilowych. Dalej trasa prowadzi przez Kanał Mozambicki, gdzie w tunelu czekać będzie opiekun ryb. Opowie on uczestnikom o rekinach, płaszczkach, żółwiu morskim – Stefanie i symbiozie łagodnych oraz drapieżnych ryb w jednym zbiorniku. Na Wybrzeżu Szkieletów, pracownicy przedstawią uczestnikom spotkania pingwiny przylądkowe – jedyny afrykański gatunek pingwina, opowiadając o ich cechach charakterystycznych oraz zwyczajach. Na koniec będzie okazja poznać bliżej bodaj najbardziej łagodne ssaki świata – manaty, które mieszkają w strefie Dżungli Konga, w sąsiedztwie niebezpiecznych krokodyli nilowych oraz licznych gatunków ryb i wolno fruwających ptaków.

Dlaczego warto wziąć udział w tych spotkaniach?

–  Rzadko zdarza się okazja, aby spotkać się osobiście z opiekunami i móc bezpośrednio od nich usłyszeć ciekawostki na temat zwierząt. Tym bardziej, że te ciekawostki dotyczą nie tylko gatunku, ale również poszczególnych osobników zamieszkujących nasze zoo. Usłyszymy więc między innymi o Janushu, Zumbie, Tekli czy Abel. – podkreśla Monika Bielec – Kiedy przygotowywaliśmy program, najbardziej zafascynowały mnie opowieści o skaczących jak delfiny płaszczkach, naturalnym filtrze przeciwsłonecznym hipopotamów nilowych i wyjeździe opiekuna pingwinów do RPA, gdzie ratował te niezwykłe ptaki. Mamy tu więc edukację podaną w bardzo atrakcyjnej formie i niezwykłym otoczeniu. – dodaje.

Rezerwacje telefoniczne i mailowe prowadzone są od  środy, 10 stycznia 2018 roku, pod numerem 71 340 71 09 i 71 340 71 25 oraz  zoo-edukacja@zoo.wroc.pl. Program spotkań przygotowała  Sekcja Marketingu i Edukacji wrocławskiego zoo we współpracy z opiekunami zwierząt.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE OFERTY FERIE 2018

  • Termin: w dni robocze ferii zimowych, czyli w dniach 15.01.2018- 26.01.2018r.
  • Ilość: jedna grupa dziennie (do 25 osób)
  • Dla kogo: rodziny, osoby indywidualne, seniorzy, grupy zorganizowane (wiek od 5 lat)
  • Koszt: cena biletu do zoo + 10 zł od osoby
  • Czas trwania:  11:10-13:10
  • Miejsce: Afrykarium –  sala edukacyjna w Afrykarium
  • Zapisy/ rezerwacje: do roboczego dnia poprzedzającego, decyduje kolejność zgłoszeń, telefonicznie: 71 340 71 09 i 71 340 71 25, zoo-edukacja@zoo.wroc.pl.

Uczestnicy spotkań kupują bilety w Punkcie Obsługi Klienta.

PLAN SPOTKAŃ

11:10 – zbiórka w sali edukacyjnej w Afrykarium: spotkanie z edukatorem

11:30 – Morze Czerwone: rafa koralowa

11:45 – Afryka Wschodnia: hipopotamy

12:00 – Kanał Mozambicki: rekiny i płaszczki

12:30 – Wybrzeże Szkieletów: kotiki i pingwiny

12:50 – Dżungla Kongo: manaty

13:10 – zakończenie

(MKO)

Powiązane artykuły