Festiwal Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów

Ważne wydarzenie dla fanów filmów fantastycznych i horrorów – już za tydzień (9-10 października) w Bielawie odbędzie się szósta edycja festiwalu tych gatunków.

W jury szóstej edycji Festiwalu Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów zasiądzie dwójka znanych polskich aktorów – Grażyna Wolszczak i Tomasz Karolak. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie.

Mało fantastyki i horrorów w polskim kinie

Filmy fantastyczne, horrory oraz kino gatunkowe to ciągle w polskim kinie mniejszość wśród dorocznej rodzimej produkcji. Należy jednak odnotować idące zmiany w tym kierunku. Twórcy profesjonalni coraz częściej podejmują próby zmierzenia się z trudnymi gatunkami, czego dowodem tegoroczny 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Można było tam zobaczyć m.in. horror zmarłego niedawno Marcina Wrony „Demon”, thriller akcji Jerzego Skolimowskiego „11 minut”, film sensacyjny Jacka Bromskiego „Anatomia zła”, musical z elementami grozy „Córki dancingu”, kryminał „Ziarno prawdy” oraz film wojenny „Karbala”. Filmy te są lub niedługo będą w polskich kinach, a na dużych ekranach można jeszcze oglądać świetnie zrealizowany film przygodowy „Klub Włóczykijów”, bazujący na powieści Edmunda Niziurskiego. Do pełni szczęścia brakuje filmu fantastycznego lub fantastycznonaukowego, ale i tutaj należy oczekiwać podjęcia wkrótce przez filmowców prawdziwego wyzwania.

Niezależni twórcy na plan

O tym, że widownia czeka na filmy fantastyczne i horrory dowodzą liczne konwenty i panele dyskusyjne, które odbywają się w trakcie spotkań miłośników takiego kina. Najliczniejszą grupą twórców, którzy próbują dziś swoich sił w najtrudniejszych gatunkach są niezależni autorzy. Bez znaczących budżetów, a czasami wręcz za przysłowiową „złotówkę” pracują oni nad filmami, które w odważny sposób mierzą się z fantastyką czy horrorem. W większości takich realizacji, są to próby udane lub na pewno godne uwagi widzów zainteresowanych tą tematyką.

Ważne wydarzenie dla twórców filmów fantastycznych i horrorów

W krzewieniu miłości do kina gatunkowego ważną rolę na arenie krajowej odgrywa corocznie Festiwal Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów, na który przybywają do Bielawy fani tego typu propozycji. Podobnie będzie zapewne i w tym roku, bowiem 6. już edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 9-10 października. Obok konkursu głównego odbędzie się też konkurs Fantastic Independent Film, którego adresatem są youtuberzy prezentujący w internecie filmy nie dłuższe niż 3 minuty.

Kilkadziesiąt filmów na tegorocznym festiwalu

Jak informują organizatorzy do udziału w konkursie głównym wpłynęło kilkadziesiąt filmów i właśnie trwa ich weryfikacja oraz proces kwalifikacyjny.

– Nie tylko ja marzę, aby obejrzeć wreszcie w polskim kinie rodzimy horror lub film fantastyczny. Mamy bardzo zdolnych grafików i specjalistów robiących efekty specjalne, mamy pomysłowych, młodych twórców o czym mogliśmy się przekonać podczas poprzednich edycjach festiwalu eFHa.. Mam nadzieję, że dzięki naszej imprezie zostaną oni zauważeni i będą mogli swoją pasję i zainteresowania rozwijać w kinie profesjonalnym – mówi Jarosław Florczak, pomysłodawca i szef festiwalu.

„Klub Włóczykijów” i spotkania z gośćmi

Podczas festiwalu odbędą się spotkania z gośćmi, będzie można porozmawiać o polskim kinie gatunkowym, odbędzie się specjalny seans filmu „Klub Włóczykijów”, a po nim spotkanie z Tomaszem Karolakiem. Do Bielawy zawitają twórcy większości prezentowanych filmów konkursowych. Szczegóły i regulamin festiwalu dostępne są na stronie www.efha.pl.

***

Informacje o jurorach 6. edycji Festiwalu Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów

Grażyna Wolszczak – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. W 1983 roku ukończyła PWST w Warszawie. W latach 1983-87 występowała w poznańskim Teatrze Nowym, od 1987 należała do zespołu Teatru Polskiego w Warszawie. Obecnie aktorka Teatru Rozmaitości w Warszawie. W swoim dorobku ma m.in. rolę w serialu i filmie kinowym „Wiedźmin”, gdzie wcieliła się w rolę Yennefer. Pojawiła się w licznych produkcjach kinowych (m.in. słynne „Gry uliczne” Krzysztofa Krauzego i popularne „Jam wam pokażę!”), telewizyjnych (obecnie serial „Na Wspólnej”) i teatralnych.

Tomasz Karolak – jeden z najpopularniejszych obecnie aktorów filmowych i telewizyjnych. W 1997 roku ukończył PWST w Krakowie. Debiutował w teatrze w 1995 roku, w roli mistrza ceremonii w spektaklu „Biesy albo Mały Plutarch żywotów nieudanych”, według powieści „Biesy” Fiodora Dostojewskiego, w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od roku 2010 właściciel cenionego przez publiczność i krytykę teatru IMKA w Warszawie. Wśród najpopularniejszych filmów z jego udziałem znajdują się m.in.: „Ciało”, „Testosteron”, „Rezerwat”, „Lejdis”, „Nie kłam kochanie”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „Śniadanie do łóżka”, „Wyjazd integracyjny”, „Wojna żeńsko-męska”, „Listy do M.” oraz sequel tej produkcji. Obecnie w kinach oglądać można go w przygodowym filmie „Klub Włóczykijów”, którego jest też współproducentem.

Krzysztof Woźniak „Ator” – twórca i prowadzący programu pod nazwą „wideoprezentacje”. Od 1998 roku związany z szeroko pojętymi mediami. Od 2001 roku różnymi stacjami telewizyjnymi. Zaczynał jako prezenter w małym programie TVP Układ Scalony. Skończył jako właściciel przyzwoicie prosperującej firmy producenckiej. W 2011 roku po raz pierwszy zetknął się z fenomenem popularności amatorskich, niezależnych produkcji audiowizualnych tworzonych przez ludzi dla ludzi. Podczas gdy jego koledzy naśmiewali się z ówczesnych gwiazd YouTube on postanowił głębiej zanurzyć się w tym świecie. Dziś jest jedną z gwiazd w tym środowisku.

Krzysztof Spór – dziennikarz zajmujący się szeroko pojętą tematyką filmową i medialną, promotor i animator kultury filmowej. Współtwórca, pierwszy i wieloletni redaktor naczelny portalu Stopklatka.pl. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego. Dyrektor artystyczny festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Współpomysłodawca i jeden z organizatorów Akademii Węży, która corocznie przyznaje nagrody dla najgorszych polskich filmów, w ten sposób zabiegając o poprawę rodzimej kinematografii. Autor bloga „Spór w kinie” (sporwkinie.blogspot.com).

 

Powiązane artykuły