Funt traci na wartości

Podczas ostatniego kryzysu związanego z europejskim długiem funt brytyjski był postrzegany jako bezpieczna przystań. Przez dekady, nawet po tym jak oddał dolarowi amerykańskiemu miano najważniejszej waluty rozliczeniowej dla globalnego handlu, funt postrzegany był jako jeden z najważniejszych globalnych walut – obok euro oraz jena. Widmo Brexitu zmieniło nastawienie inwestorów, którzy teraz zaczynają przesuwać funta do segmentu walut gospodarek rozwijających się (tzw. emerging markets).

– Biorąc pod uwagę duży deficyt obrotów bieżących w Wielkiej Brytanii i podwyższone ryzyko polityczne obecnie angielska waluta jest nacechowana właściwościami charakterystycznymi dla walut rynków wschodzących – uważa analityk Daiwa Capital Markets Europe, Chris Sciluna.

Podczas, gdy angielski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i prezydent USA Barack Obama ostrzegali o niebezpieczeństwach wynikających z Brexitu, obawy inwestorów zostały odzwierciedlone na wykresie waluty. Funt Sterling stracił od początku aż 1.6% w stosunku do dolara co jest najgorszym wynikiem w grupie 10 głównych walut.

Korelacja pomiędzy funtem brytyjskim a walutami emerging markets jest obecnie najwyższa od czasu globalnego kryzysu finansowego. Wartość współczynnika korelacji, ukazującego tę zależność, znajduje się na poziomie 0,41. (Współczynnik korelacji przyjmuje wartości od -1 do 1. wartości zbliżone do 1 ukazują silną dodatnią zależność, natomiast zbliżone do -1 silną ujemną zależność. Wartości w okolicy 0 świadczą o braku zależności.)

Zrównanie funta z walutami rynków wschodzących oznacza, że jest on bardziej podatny na zawirowania na rynku, a jego reakcje na dane makroekonomiczne będą silniejsze. Już teraz zmienność kursu funta jest największa od 2010 roku, a największych wahań spodziewać się należy w ostatnim tygodniu przez referendum w Wielkiej Brytanii, Zdaniem ekonomistów sytuację podsyca najgorszy od 1995 roku deficyt salda obrotów bieżących. Wzrósł on w ostatnim kwartale 2015 roku, aż do poziomu 7% krajowego PKB.

easymarkets_logo

(MKO)

Powiązane artykuły