Gabinet cieni o energii

Bezpieczeństwo energetyczne Polski było głównym przedmiotem IX posiedzenie Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

W posiedzeniu wzięli udział szef i ministrowie GGC BCC, m.in.: Marek Goliszewski – przewodniczący, dr Janusz Steinhoff – minister gospodarki, prof. Stanisław Gomułka – minister finansów, dr Jerzy Kwieciński – minister rozwoju regionalnego, Andrzej Kalwas – minister ds. prawa gospodarczego, gen Leon Komornicki – minister ds. przemysłu obronnego.

Tematem wiodącym posiedzenia było bezpieczeństwo energetyczne Polski. GGC wyraził poparcie dla projektu „Unii energetycznej”.

– Zabiegaliśmy od lat o zmniejszenie zależności kraju od importu paliw, w szczególności gazu ziemnego, z Federacji Rosyjskiej i teraz apelujemy o nasilenie tych zabiegów – czytamy w stanowisku GGC BCC dotyczące pożądanej polityki energetycznej Polski.

BBC popiera w nim starania rządu Donalda Tuska dotyczące utworzenia „unii energetycznej”, aby poprzez różne działania zmniejszyć rentę polityczną płaconą Federacji Rosyjskiej przez Polskę i inne kraje UE za importowany gaz. Za kluczowy sposób na zmniejszenie cen płaconych Federacji Rosyjskiej za gaz uważa działania państw członkowskich UE zmniejszające import tego surowca z Federacji Rosyjskiej.

Równocześnie pozytywnie ocenia aktywność kolejnych rządów Polski od roku 2006 do teraz, głównie poprzez budowę transgranicznej infrastruktury przesyłowej, aby do takiego zmniejszenia importu przez nasz kraj doprowadzić. W kwestii gazu ziemnego znajdującego się w warstwach łupkowych (tzw. „gazu łupkowego”) poparł stanowisko Prezydium PAN z tego roku, które mówi, że warto postawić w Polsce na gaz ziemny, ale pod warunkiem przeprowadzenia dogłębnych badań naukowych, technicznych ekonomicznych.

Gabinet cieni odnotował też brak racjonalnej polityki polskich rządów od roku 2001 w obszarze górnictwa węglowego i elektroenergetyki, w szczególności osłabienie tempa przekształceń własnościowych, z konsekwencją w postaci wysokich kosztów wydobycia węgla i wysokich kosztów produkcji energii elektrycznej.

– Trzeba żądać działań pożytecznych dla Polski od innych i wokół tych żądań budować politykę energetyczną całej UE, ale trzeba przede wszystkim podejmować samemu takie działania – stwierdza GGC w swoim komunikacie.

Powiązane artykuły