Głuszyca dofinansuje mieszkańcom przydomowe pompy ciepła

Głuszyca otrzymała ogromne, prawie milionowe, dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na budowę prosumenckich mikroinstalacji. Tym samym gmina stała się pionierem w skali województwa dolnośląskiego. Jeszcze nigdy samorząd nie oferował sfinansowania prywatnych, ekologicznych technologii aż w 90%.

Głuszyca została najwyżej oceniona spośród wszystkich złożonych do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wniosków. Dzięki temu gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 90% inwestycji, która w całości wynosić będzie 950 791,60 zł.

– Jest to nowatorskie podejście, mające służyć wspieraniu naszych mieszkańców i niespotykane w innych gminach. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się uzyskać dotację w wysokości 90% całości inwestycji. W poprzednim okresie programowania dofinansowanie instalacji prosumenckich wynosiło zaledwie 40% . Dzięki pozyskiwaniu środków finansowych na proekologiczne inwestycje Głuszyca stanie się gminą nowoczesną, stawiającą na nowatorskie rozwiązania w zakresie ogrzewania wody czy wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby mieszkańców – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

Projektem objętych zostanie 35 gospodarstw domowych z terenów wiejskich gminy Głuszyca. O dofinansowanie mogą starać się mieszkańcy pięciu miejscowości: Głuszyca Górna, Grzmiąca, Kolce, Łomnica, Sierpnica. Inwestycja polegać będzie na dofinansowaniu instalacji paneli fotowoltaicznych do produkcji prądu na potrzeby własne gospodarstw domowych lub na dofinansowaniu montażu powietrznych pomp ciepła do podgrzewania 200 l wody.

Zaletą inwestycji będzie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Montaż instalacji rozpocznie się niebawem, rozliczenie projektu nastąpi w połowie października br. Gmina już ogłosiła przetarg na sporządzenie dokumentacji technicznej oraz na prace budowlane, które zakończyć mają się do 15 września 2015 r.

– W kolejnych latach gmina będzie brać udział w projektach, dzięki którym będzie można obniżyć również koszty utrzymania mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych. Będą to m.in. instalacje obniżające koszty energii elektrycznej na klatkach schodowych, zbiorcze ogrzewanie wody (C.W.U.) czy mieszkań (C.O.).  Poprzez obniżanie kosztów utrzymania lokali i domów mieszkalnych chcemy zachęcić do zamieszkania na terenie naszej Gminy – dodaje burmistrz.

 

Mirka

 

 

 

 

Powiązane artykuły