Goście we wrocławskim ogrodzie: Quo vadis zoo?

Jak ważna jest ochrona przyrody i jaką rolę odgrywają w niej współczesne zoo? Na te pytania, podczas spotkania we Wrocławiu, spróbuje odpowiedzieć Joel Sartore, fotograf magazynu National Geographic i Anthony Sheridan, znany analityk ogrodów zoologicznych. Eksperci porozmawiają o tym, jakie wyzwania czekają te instytucje na całym świecie.

Do dyskusji ZOO Wrocław zaprosiło dwie inspirujące postaci, które na co dzień aktywnie zaangażowane są w ochronę zagrożonych gatunków. O kulisach swojej pracy i roli, jaką w walce o ocalenie zwierząt odgrywają współcześnie ogrody zoologiczne opowie Joel Sartore, nagradzany fotograf i mówca. Ma on na swoim koncie publikacje na łamach takich tytułów jak Audubon, Geo, New York Times i Smithsonian. To również specjalista w dokumentowaniu ginących gatunków oraz krajobrazów na całym świecie. Sartore jest inicjatorem, trwającego 25 lat projektu Photo Ark. Stworzona w jego wyniku galeria, to wielowymiarowa próba udokumentowania zwierząt z gatunków zagrożonych wyginięciem i jednoczesna walka o uwrażliwienie społeczeństwa. Szaleństwem jest pogląd, że możemy niszczyć gatunki i ekosystemy jeden po drugim bez konsekwencji dla nas samych. Ratując je, tak naprawdę ratujemy sami siebie – mówi . Joelowi Sartore i projektowi Photo Ark będzie poświęcony trzyczęściowy serial emitowany w tym roku na kanale PBS amerykańskiej telewizji publicznej.

Obok Sartore w dyskusji zabierze głos znany w całej Europie analityk ogrodów zoologicznych i działacz na rzecz ochrony dzikiej przyrody, Anthony Sheridan, który od 2008 roku zajmuje się oceną instytucji zoo pod względem dobrostanu zwierząt i jakości zarządzania. Jak sam szacuje, w ciągu blisko 10 lat odwiedził prawie 800 ogrodów. Od 1975 r. jest członkiem Wschodnioafrykańskiego Towarzystwa Dzikiej Przyrody, a od 1976 r. Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego. W latach 2011-2016 Sheridan sponsorował działania w ramach ochrony gibonów z rodzaju Nomascus w rezerwatach, w Wietnamie, o których również opowie w czasie spotkania. Obecnie projekt ten jest realizowany przez Stiftung Artenschutz (Münster) – Species Conservation Foundation, a wspiera go wrocławskie zoo.

W swojej książce „Zooming in on Europe’s Zoos: Sheridan’s Guide to Europe’s Zoos 2010-2025”, Sheridan przeprowadził analizę 120 ogrodów z 28 europejskich krajów. Uwzględniając aż 40 czynników, sporządził ranking najlepszych zoo Europy. O pracach nad publikacją, zmianach, jakie dotknęły te instytucje w ciągu ostatnich 10 lat oraz o wyzwaniach stojących przed nimi współcześnie, Sheridan opowie już 23 października we Wrocławiu. Na zaproszenie prezesa zoo, Radosława Ratajszczaka, o godzinie 14:00 Anthony Sheridan spotka się również z wrocławskimi studentami.

Nie po raz pierwszy – i na pewno nie ostatni – wrocławski ogród podejmuje inicjatywy związane z edukacją w zakresie rosnącej potrzeby ochrony zagrożonych gatunków. Tym razem swoją wiedzą podzielą się specjaliści o imponującym doświadczeniu i inspirującej postawie.

(MKO)

Powiązane artykuły