Hakerzy próbują wykorzystać pandemię

Obecna nadzwyczajna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się Covid-19 zaczyna być wykorzystywana przez przestępców do oszustw i wyłudzeń. Pojawiają się fałszywe informacje oraz groźby finansowe. Tego typu wiadomości wraz z linkami możemy otrzymać poprzez pocztę elektroniczną, telefon, jak i natknąć się na nie w portalach społecznościowych. Nie zapominajmy nie tylko o zadbaniu o swoje zdrowie, ale także dane osobowe.

– Za pośrednictwem m.in. fikcyjnych stron internetowych lub wiadomości e-mail oszuści chcą wyłudzić od nas dane osobowe i pieniądze. Nierzadko klikając z pozoru zwykły link otwieramy drogę hackerom do naszego komputera. Istotne jest, by nie pobierać załączonych w mailu plików, nie odpowiadać na tego typu wezwania. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać także pieniędzy na podane numery kont. Jeśli dany e-mail zasieje wątpliwość, najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z instytucją/ firmą, pod którą oszuści mogą się podszywać. W tym trudnym okresie musimy dbać nie tylko o higienę naszych rąk, ale również tę cybernetyczną. Przestępcy działają dziś bardzo szybko, a podejmowane przez nich kroki wyglądają niezwykle wiarygodnie. Pliki, które przesyłają do swoich ofiar bardzo często zawierają idealnie podrobione podpisy i pieczątki. Podczas pracy zdalnej pamiętaj, również o tym, aby chronić nie tylko swoje dane osobowe, ale także dane swojego pracodawcy – postępuj zgodnie z przyjętym w swojej organizacji regulaminem pracy zdalnej, a urządzenia służbowe wykorzystuj wyłącznie do zadań służbowych – mówi adw. Marcin Zadrożny, ekspert ds. ochrony danych, ODO 24.

Pamiętajmy, że dla przestępców wartościowe są również nasze dane logowania do np. Facebooka, który umożliwi im okradanie naszych znajomych oraz propagowanie fałszywych wiadomości. Osoby próbujące wyłudzić jakiekolwiek pieniądze, niezależnie czy to od firm, czy też osób prywatnych sięgają po coraz to bardziej wyrafinowane i dopracowane sposoby. Jak rozpoznać te, których celem jest kradzież zarówno zasobów finansowych, jaki i cennych danych?

Ekspert ODO 24 wskazuje, co powinno przykuć naszą uwagę:

  • e-maile zawierające linki lub załączniki z dokumentami. Otworzenie takich wiadomości może skutkować zainstalowaniem na komputerze i smartfonie wirusa bądź innego złośliwego oprogramowania;
  •  wiadomości SMS od banków oraz innych instytucji finansowych o zatrzymanych środkach, które przekazane zostają do rezerw krajowych. Kliknięcie w link może doprowadzić do udostępnienia danych do logowania w banku;
  • informacje o wsparciu żywnościowym oraz zachęcenie do zalogowania się przez bank. W tym przypadku również dajemy oszustom dostęp do naszego konta;
  • fałszywe sklepy z maseczkami oraz płynami do dezynfekcji. W momencie dokonania transakcji nie tylko stracimy pieniądze, ale także udostępnimy nasze dane.

Co należy robić, aby nie dać się oszukać?

  • Po otrzymaniu widomości należy dokładnie sprawdzić jej źródło, może różnić się ono od tego oryginalnego nawet jedną literką.
  • Zanim przelejesz pieniądze lub dokonasz zakupu, zastanów się przez chwilę, działanie pod presją czasu może być zgubne. Nie daj się nabrać na hasła: zrób to natychmiast, okazja kończy się … .
  • Przyjrzyj się uważnie witrynie, na której jesteś i masz zamiar podać dane do logowania. Upewnij się, że przy adresie widnieje kłódka, która świadczy o odpowiednim zabezpieczeniu.
  •  Pamiętaj, że oficjalne informacje i komunikaty o koronawirusie znajdziesz na https://gov.pl/koronawirus.

AnPl

Powiązane artykuły