Ile Polacy wydają w podróży?

Polacy coraz chętniej za cel swoich podróży wybierają zagraniczne destynacje, a modny city break, czyli kilkudniowe wyjazdy do innych miast, cieszą się dużą popularnością wśród zapracowanych osób. Wakacyjne wyjazdy w odległe, ale i nieco bliższe miejsca wiążą się jednak  z wydatkami wykraczającymi poza podstawowe koszty. Ile wydają Polacy na swoje podróże i z jakich opcji oszczędzania mogą skorzystać?

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wakacyjne wojaże. Jedynie w ciągu godziny robi to średnio aż 27 tys. osób. Ponadto mieszkańcy naszego kraju odchodzą już od wyjazdów urlopowych wyłącznie w sezonie letnim, a zaczynają podróżować również w pozostałych miesiącach roku. Nie tylko wyjeżdżają za granicę, ale także chętnie poznają rodzime regiony. Widać to chociażby na przykładzie liczby osób spędzających urlop w kraju. Średnio w ciągu minuty aż 17 osób decyduje się pojechać nad polskie morze, a około 9 – w góry.

Jak te statystyki przekładają się na kieszeń typowego mieszkańca naszego kraju? 

  • Wydaje się oczywiste, że im więcej osób jedzie razem na wakacje, tym koszty tej podróży są wyższe. Średnio jednak statystyczny Polak podczas urlopu wydaje dużo ponad 1000 złotych lub nawet kilka tysięcy.
  • Łącznie wszyscy Polacy na swoje podróże – zarówno w Polsce, jak i poza nią – wydają rocznie ponad 20 miliardów złotych.
  • Standardem okazuje się powrót z wakacji z pamiątkami – figurki, pocztówki, typowo regionalne drobiazgi – te wszystkie elementy podnoszą koszt wyjazdu. W przypadku pobytu za granicą statystyczny turysta wydaje na nie około 400 złotych, natomiast w Polsce ta kwota jest o połowę mniejsza.

Powyższe kwoty mogą przerażać, istnieją jednak sposoby na zmniejszenie wakacyjnych wydatków. Najpopularniejszy przykład optymalizowania kosztów stanowi wcześniejsze przygotowanie się do urlopu. Nawet kilka miesięcy przed planowanym terminem wakacji warto sprawdzić, jak wyglądają ceny lotów oraz noclegów w danym kraju. Serwisy internetowe umożliwiające ich rezerwację pomogą w znalezieniu najtańszej opcji. Dodatkowo korzystnym rozwiązaniem jest analiza kursu walut w danym państwie, dzięki czemu można dokładnie przeliczyć konkretną kwotę, którą warto dysponować w trakcie wakacji.

(MKO)

Powiązane artykuły