Intensywny tydzień doradców

Blisko 4,5 tysiąca klientów obsłużyli w ciągu pierwszych pięciu dni swojego działania, doradcy emerytalni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku. W całym kraju z usług doradców skorzystało prawie 60 tysięcy klientów. W ciągu tygodnia średni czas oczekiwania do doradcy skrócił się z początkowych 28 do 9 minut.

Niecałe 70 proc. klientów prosiło konsultanta o obliczenie w kalkulatorze emerytalnym prognozowanej wysokości emerytury. Około 60 proc. z nich interesowała symulacja wysokości emerytury, jaka otrzymają gdyby pracowali dłużej, pozostali chcieli także poznać kwotę, jaką mogą otrzymać już w dniu nabycia praw emerytalnych.

– Naszych klientów interesowało także to, jakie dokumenty muszą dołączyć do wniosku o emeryturę i gdzie ich szukać w sytuacji, gdy zakład pracy już nie istnieje – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W ankietach, które wypełniali po rozmowie z konsultantem klienci deklarowali zasadność uruchomienia specjalnej usługi dla przyszłych emerytów i postulowali zwiększenie ich ilości.

– Rzeczywiście w pierwszych dwóch dniach czas oczekiwania do doradców był dłuższy niż do innych okienek, ale pod koniec tygodnia klientów było już mniej, więc średni czas oczekiwania skrócił się do kilku minut – zapewnia rzeczniczka.

Specjalna usługa doradcy emerytalnego ZUS wystartowała 3 lipca. Jest skierowana głównie do osób, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn, co nastąpi 1 października. Tylko w ostatnim kwartale tego roku z tytułu obniżenia wieku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób. W związku z tym, w całym kraju, we wszystkich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na klientów czeka 595 doradców emerytalnych. Ich zadaniem jest pomoc w przygotowaniu klientów do możliwego złożenia wniosku o emeryturę oraz pomoc w podjęciu decyzji, czy na emeryturę przechodzić. Każdy z doradców na życzenie klienta może wyliczyć w oparciu o przygotowany przez ZUS kalkulator, prognozowaną emeryturę na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego, a także przeprowadzić symulację, jak ta emerytura może się kształtować gdyby klient przedłużył swoją aktywność zawodową np. o pół roku lub rok.

Przez pierwsze pięć dni działania doradców emerytalnych z ich usług w całym kraju skorzystało aż 59,1 tys. osób. Oznacza to, że każdy doradca obsłużył blisko 100 klientów zainteresowanych swoją emeryturą. Najwięcej osób skorzystało z usług doradców pierwszego dnia ich pracy. Było to 15,6 tys. osób. Niecałe 14 tys. klientów skorzystało przez ubiegły tydzień z wyliczenia prognozowanej emerytury, a 26,7 tys. poprosiło doradcę o symulację wysokości świadczenia gdyby zdecydowali się dłużej pracować.

(BaPu)

Powiązane artykuły