IV Dolnośląski Kongres Obywatelski

4 października w Krzyżowej odbył się IV Dolnośląski Kongres Obywatelski. Organizatorem tego wydarzenia była Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych.

W województwie dolnośląskim najwięcej organizacji działa w skali nie większej niż lokalna (najbliższego sąsiedztwa, gminy lub powiatu). Ponad połowa z nich działa wyłącznie w oparciu o pracę społeczną.

– Dolnośląskie NGO działają profesjonalnie, współpracujemy z nimi od lat organizując konkursy dofinansowujące ich działalność. Składają setki swoich projektów i skutecznie zdobywają dofinansowanie. Na wrześniowej sesji podjęliśmy uchwałę i przyjęliśmy program współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2019 rok – mówił marszałek Cezary Przybylski.

W ramach Kongresu odbyło się 16 paneli dyskusyjnych (w dwóch turach), wystąpienie główne pod roboczą nazwą „Porozumienie ponad podziałami” oraz gala wręczenia nagród konkursów „Aktywni na 100%”, „Szklanych Kropli” i „Odważnik Roku”. W programie współpracy samorządu województwa z NGO określone zostały zasady i formy współpracy, priorytetowe zadania publiczne do zrealizowania. Program finansowany będzie m.in. z budżetu Województwa, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Środki finansowe na ten program na 2019r. to 5 mln zł. Priorytetowe zadania publiczne Samorządu, które będą realizowane w 2019 m.in. przy wsparciu NGO to: wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej, wsparcie dla osób zagrożonych wykluczeniem, utratą pracy,  działania na rzecz osób mniejszości narodowych i etnicznych, ochrona i promocja zdrowia, działania na rzecz osób niepełnosprawnych czy działania wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

AnKm

Powiązane artykuły