JAGŁA: Zawsze z troską o przedsiębiorców

Od 2013 roku, odkąd Funduszem Regionu Wałbrzyskiego kieruje Robert Jagła, trwa krajowa ekspansja fundacji. FRW powstało w Wałbrzychu ponad 30 lat temu, aby wspierać region w trudnych czasach restrukturyzacji, a potem zamknięcia przemysłu górniczego. Dziś rozwija się dynamicznie i buduje krajową przedsiębiorczość. Nieustannie wspiera i zachęca do rozwoju mikro, małe i średnie firmy oraz podmioty ekonomii społecznej. Obecnie Fundusz Regionu Wałbrzyskiego jest jednym z najdynamiczniejszych pośredników finansowych w Polsce, którzy dystrybuują środki unijne, z budżetu państwa i samorządowe. Teraz Prezes Robert Jagła zapowiada walkę o poprawę sytuacji przedsiębiorców. Chce m.in. odblokowania KPO i szybkiej dystrybucji pożyczek na inwestycje, uproszczenia podatków i końca absurdu ze składką zdrowotną.

Rozmowa z Robertem Jagłą, Prezesem Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego

W ciągu ostatnich 10 lat Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wyraźnie rozwinął swoją działalność. Czy ta ekspansja była zmierzona?

– Odkąd powierzono mi funkcję Prezesa Zarządu fundacji, czyli od 2013 roku, konsekwentnie dążę do rozwoju jej działalności i poszerzenia zasięgu. Podjąłem odważny krok, aby Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wyszedł ze swoją ofertą dla przedsiębiorców poza Wałbrzych i Dolny Śląsk. Początki nie były łatwe, musieliśmy zbudować nową bazę klientów i zdobyć ich zaufanie. Było to duże wyzwanie dla całego naszego zespołu. Obecnie mamy wypracowaną pozycję w województwach opolskim, wielkopolskim, lubuskim, pomorskim czy zachodniopomorskim. Jesteśmy jednym z najdynamiczniejszych pośredników finansowych w Polsce, którzy dystrybuują środki unijne, z budżetu państwa i samorządowe.

Co sprawiło, że ten sukces był możliwy?

– Zawsze działamy z troską o przedsiębiorców. Oceniając wnioski pożyczkowe czy dotacyjne działamy w oparciu o regulaminy, jednak patrzymy przede wszystkim przez pryzmat problemów i szans przedsiębiorcy. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, kierujemy się interesem przedsiębiorcy. Wierzymy w jego pomysł, doceniamy jego trud i zaangażowanie w prowadzenie biznesu, chcemy wspierać jego rozwój. To właśnie nasza instytucja jest tą, która często udziela wsparcia, jakiego nie dadzą komercyjne banki. Wyciągamy rękę i mówimy: „wierzymy w ten biznes”. Dzięki temu, przyczyniliśmy się do wielu sukcesów mikro, małych i średnich firm.

Jak ocenia Pan bieżące warunki do prowadzenia działalności gospodarczej?

– Przedsiębiorcy są naprawdę w trudnym momencie. Po pierwsze, zmiany przepisów, jakie nastąpiły w ostatnim czasie, wprowadziły duży chaos i niepewność jutra. Problemy potęgują także wzrost kosztów prowadzenia działalności i inflacja. Pamiętajmy, że wielu przedsiębiorców ciągle walczy ze skutkami zachwiania rynku, a właściwie postoju z powodu pandemii Covid-19. Zablokowane są też środki unijne, które dla wielu firm stanowią cenne wsparcie w rozwoju biznesu.

Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby poprawić tę trudną sytuację?

– W pierwszej kolejności trzeba zadbać o odblokowanie KPO, a następnie o szybką dystrybucję pożyczek na inwestycje i innego wsparcia finansowego. Na te środki czeka przede wszystkim sektor mikro, małych i średnich firm, który jest niezwykle istotny dla całej polskiej gospodarki. Konieczne jest także wprowadzenie zmian, które poprawią kondycję przedsiębiorstw. Mam tu na myśli uproszczenie podatków czy składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy powinni płacić podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury. Chciałbym, aby nastąpił też powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Trzeba skończyć z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych. Mikro przedsiębiorcy potrzebują pomocy w obniżeniu kosztów prowadzenia działalności. Zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika powinien płacić ZUS. Przydałoby się także wprowadzenie urlopów dla przedsiębiorców. To naprawdę realna perspektywa. Ale wymaga ona zmian na najwyższym szczeblu władzy.

Jakie wsparcie w tym momencie niesie Pan i Fundusz Regionu Wałbrzyskiego?

– Środki finansowe jakie dystrybuujemy do firm są uzależnione od wielu czynników zewnętrznych, przede wszystkim od tego, co mają do rozdysponowania państwowe instytucje pośredniczące. Obecnie oferujemy wsparcie tym, którzy chcą tworzyć miejsca pracy i tym, którzy myślą o własnym biznesie. Przyszli przedsiębiorcy mogą starać się o ponad 142 tysiące złotych na założenie działalności gospodarczej w ramach Rządowego Programu Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie. Fundusz Regionu Wałbrzyskiego w ramach programu finansuje samozatrudnienie lub stworzenie miejsca pracy. To oferta dla studentów, absolwentów, bezrobotnych, opiekunów osób niepełnosprawnych, ale także firm. Ponadto zarządzamy też środkami w ramach Funduszu Dostępności. Środki w projekcie wynoszą 7,5 mln zł, ale w perspektywie czasu będzie to łącznie 22,5 mln zł i przeznaczone są głównie do sektora publicznego oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także dla szkolnictwa wyższego, nauki oraz instytucji kultury na terenie całego kraju. Kończymy także realizację kilku innych programów, co oznacza, że środki w nich w zasadzie trafiły już do przedsiębiorców. Podsumowując wsparcie jakie dał Fundusz przedsiębiorcom, to na dziś jest to ponad 764 milionów złotych. Pieniądze trafiły do ponad 5700 firm, w tym do prawie tysiąca nowych podmiotów.

Ale poziom Państwa wsparcia ma także wymiar poza finansowy.

– Tak, zależy nam na integracji środowiska biznesowego, promocji dobrych praktyk i inspirowaniu do rozwoju. Stąd też od prawie 10 lat z niekrytą dumą i radością tworzymy Dolnośląski Plebiscyt Gospodarczy „Gwiazdy Biznesu”. Dzięki temu najlepsze podmioty z Dolnego Śląska sięgają prestiżowe statuetki i dzielą się swoimi osiągnięciami, motywując nas wszystkich do dalszej pracy. Aby kontynuować ideę promocji przedsiębiorczości i nieść ją także poza Dolny Śląsk, stworzyliśmy portal www.naszbiznes24.pl, wydajemy także Magazyn Gospodarczy „Nasz Biznes” i organizujemy spotkania, szkolenia i warsztaty w ramach Akademii Gwiazd Biznesu.

Obecnie ubiega się Pan o mandat poselski. Co jest dla Pana priorytetem?

– Stawiam na współpracę w wielu wymiarach. To dla mnie niezmiernie ważne, zwłaszcza w kontekście współpracy z samorządem, przedsiębiorcami, fundacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz dzieci, młodzieży i osób starszych. Chciałbym kontynuować moją misję i wspierać rozwój społeczności lokalnych poprzez współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Razem możemy osiągnąć naprawdę dobre rezultaty! W moim programie szczególnie podkreślam obszary, których bezpieczeństwo jest zagrożone, a o które trzeba walczyć. To gospodarka, zdrowie, edukacja.

Czy to prawda, że jeśli zostanie Pan posłem, nie będzie Pan pobierał wynagrodzenia?

– Tak. Podobnie jak w VII kadencji Sejmu RP, także i teraz zamierzam być tzw. posłem społecznym, czyli takim, który za sprawowanie najwyższego mandatu społecznego zaufania nie pobiera wynagrodzenia. Zdecydowałem, że nadal pozostanę aktywny zawodowo, pełniąc funkcję Prezesa Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. Ta decyzja jest głęboko przemyślana. Wierzę, że przyniesie lepsze efekty pracy na wielu płaszczyznach.

Dziękuję za rozmowę. Iwona Petryla

 

Społecznik z duszą przedsiębiorcy

Robert Jagła – mąż Moniki (nauczyciel w Szkole Podstawowej), ojciec Klaudii i Konrada. Ma 55 lat, wraz z rodziną mieszka w Wierzbnej k. Żarowa.

 

 

Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej VII kadencji. Radny Rady Powiatu Świdnickiego w kadencji 2006 – 2010.

Od 2013 roku jest Prezesem Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, jednocześnie od 2015 roku członkiem Dolnośląskiej Rady Gospodarczej. Wcześniej piastował m.in. kierownicze stanowiska w kilku firmach, m.in. Grabinex Sp. z o.o., Piec-Bud Wrocław, P.H.U.P. Marconi oraz Rivendell Sp. z o.o.. Był także dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu. Przez kilka lat był dyrektorem Biura Poselskiego w Świdnicy. Pracował również jako agent ubezpieczeniowy i prowadził własną działalność gospodarczą.

Od 2001 roku zaangażowany politycznie, od samego początku członek Platformy Obywatelskiej. Obecnie członek Zarządu Regionu Województwa Dolnośląskiego PO i członek Rady Krajowej. Wcześniej m.in. przez dwie kadencje szef Zarządu Powiatowego PO w Świdnicy i wiceprzewodniczący Koła Powiatowego PO, przewodniczący Koła PO w Żarowie.

Wśród najważniejszych obszarów działalności społecznej warto wyliczyć następujące funkcje, które pełnił bądź pełni: Członek Społecznej Rady Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy (desygnowany przez Wojewodę Dolnośląskiego), wielokrotny dyrektor rund Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, Wiceprezes Zarządu Automobilklubu Sudeckiego w Świdnicy, Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Żeglarstwa „Szkwał” w Żarowie, Prezydent Rady Stowarzyszenia „Europa bez granic”, Komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Żarowie.

Zawodowo mocno związany z działalnością na rzecz rozwoju mikro, małych i średnich firm oraz instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz lokalnej społeczności. Z jego inicjatywy corocznie organizowany jest Dolnośląski Plebiscyt Gospodarczy „Gwiazdy Biznesu”. Jest także twórcą Dolnośląskiego Portalu Gospodarczego www.naszbiznes24.pl, promującego przede wszystkim przedsiębiorczość z regionu.

 

 

 

 

To pomysłodawca i komandor Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce – cyklicznej inicjatywy promującej ekojazdę oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wspiera cenne inicjatywy na rzecz kultury, sportu, zdrowia i integracji środowisk.

 

 

 

Absolwent studiów MBA Management na Wrocławskiej Akademii Biznesu w Naukach Stosowanych, a także Politechniki Wrocławskiej oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Finansów (na kierunkach zarządzanie i marketing o specjalizacjach zarządzanie przedsiębiorstwem oraz zarządzanie jakością).

 

Powiązane artykuły