Jak poprawić sen dziecka

Podczas snu dochodzi w organiźmie do wielu istotnych procesów: regeneruje się system przemiany materii, dochodzi do odnowy komórek, czy też wzmaga się produkcja hormonu wzrostu. Sen szczególną rolę odgrywa u dzieci, jest wręcz niezbędny do ich prawidłowego rozwoju. Wypoczęte dziecko jest weselsze, żywsze, łatwiej zapamiętuje nowe rzeczy i jest ciekawsze świata. A wszystko to za sprawą zbawiennego wpływu snu, ponieważ właśnie wtedy organizm małego człowieka wytwarza niezbędne substancje i gromadzi zapasy energetyczne, z których korzysta cały dzień.

Nie ma normy ile dziecko powinno przespać, sen jest sprawą indywidualną każdego człowieka. Jeżeli dziecko wygląda na wypoczęte i wesołe, to niewątpliwie ilość snu w zupełności wystarcza mu do regeneracji sił. Niestety często zdarza się, że usypianie dziecka nie jest łatwą sprawą. Dziecko nie chce zasnąć lub budzi się w środku nocy, przez co chodzi w dzień drażliwe, podenerwowane i marudne. Przyczyn zakłócenia prawidłowego snu może być naprawdę wiele. Do najczęstszych z nich należą: koszmary nocne, hałas, stresujące wydarzenia, złe oświetlenie, nieodpowiednia temperatura, niewygodne łóżko itp.

Oto kilka rad, które mogą pomóc, aby sen dziecka był spokojniejszy i efektywniejszy:

  • Zapewnij dobre warunki dziecku w sypialni, czyli takie które zapewnia spokojny i niczym nie przerywany sen. W sypialni dziecka powinien być spokój i cisza. Nadmierny hałas, nieodpowiednia temperatura czy tez złe oświetlenie w pokoju (jeżeli dziecko śpi przy lampce nocnej) mogą wybudzać go ze snu.
  • Zapewnij poczucie bezpieczeństwa. Koszmary to jedna z najczęstszych przyczyn, która zakłóca spokojny sen dziecka. Najczęściej dotykają one dzieci w wieku 3-7 lat. Należy wówczas wykazać się dużym poczuciem zrozumienia w takiej sytuacji, dziecko powinno wiedzieć, że nic mu nie grozi i zawsze może na nas liczyć. Powodem nerwowego wybudzania mogą być również stresujące wydarzenia – należy dowiedzieć się co jest przyczyną niepokoju dziecka, aby móc temu zaradzić.
  • Wprowadź codzienna rutynę. Dziecko powinno mieć wyrobiony nawyk chodzenia spać o tej samej porze. Wcześniejsze, codzienne czynności takie jak kapiel, kolacja, bajka na dobranoc, powinny sugerować mu, ze nadchodzi pora ułożenia się do snu. Dziecku bardzo potrzebna jest rutyna i wbrew pozorom z łatwością przystosowuje się do panujących zasad.
  • Zapewnij odpowiednią dawkę ruchu przed snem. Dziecko „wymęczone” łatwiej zasypia, należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać ze zbytnią aktywnością fizyczną. Zbyt duże przemęczenie może również spowodować problemy ze snem.
  • Zaspokój wszystkie potrzeby dziecka przed snem. Głód czy pragnienie, mogą obudzić maluszka. Nie należy jednak zbytnio przekarmiać go przed snem. Zanim ułożymy dziecko do łóżka sprawdźmy czy ma sucho w pieluszce, jeżeli natomiast samodzielnie załatwia swoje potrzeby dopilnujmy, aby się wysiusiało zanim zaśnie.
  • Częstym powodem problemów ze snem jest nieodpowiednie łóżko, które może być za ciasne lub zbyt duże. Upewnij się wiec czy jest ono wygodne. Materac powinien być nowy, nie zapadać się, nie uwierać oraz nie być zbyt twardy. Przed ułożeniem dziecka do snu sprawdźmy czy wszystko jest dokładnie wyścielone i nic nie będzie ugniatać.

Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie jak zadbać o sen dziecka, które wynikają z uniwersalnych zasad higieny snu. Wprowadzenie ich do rytmu dnia przyczyni się do zapewnienia maluchowi dobrego zdrowia i doskonałego samopoczucia na co dzień.

Dowiedz się więcej: www.babymama.pl.

MaJa

Powiązane artykuły