Jak przenieść szkolenie na faktyczne życie organizacji?

Jak sprawić, żeby wyzwoloną energię i kompetencje z sali szkoleniowej tak szybko, jak to tylko możliwe, przenieść do praktycznego wdrażania w przedsiębiorstwie?

O rosnących wyzwaniach wobec trenera, który przygotowuje pracowników do pełnienia nowych ról w organizacji, rozmawiamy z Małgorzatą Łukawską, prezeską firmy Heuresis, trenerem i coachem z ponad 16-letnim stażem.

Dzisiaj rozwój jest trendy. Nowe kwalifikacje, podnoszenie umiejętności, praca nad sobą to dziś trend, który – miejmy nadzieję – nie minie, zwłaszcza że dotyczy nie tylko kompetencji zawodowych, ale też rozwoju osobistego. To, co jest modne, trafia jednak często, niestety, na nie do końca przygotowany grunt, a bywa, że i niechęć do nowości…

Spróbujmy sobie to zwizualizować. Wyobraźmy sobie salę szkoleniową w dużej korporacji, pracowników siedzących w różnych pozach, coś notujących albo przeciwnie – zapatrzonych w bliżej nieokreślony punkt przed sobą, wyraźnie znudzonych. Siedzą i myślą, że po co im to szkolenie. No, niby ciekawe, ale właściwie to co i jak oni potem mają zrobić. A może jeszcze gorzej – szkolenie swoje, a życie i tak swoje? Dylematów tyle, ilu ludzi.

Jak sprawić, żeby wyzwoloną energię i kompetencje z sali szkoleniowej tak szybko, jak to tylko możliwe, przenieść do praktycznego wdrażania w przedsiębiorstwie?

To spore wyzwanie dla każdej organizacji. Dlatego kluczowe są tutaj wspierające rozwiązania systemowe i szczere zaangażowanie przełożonych. Najważniejsze są ich decyzje o zakresie, obszarach merytorycznych i zasadach pracy „po nowemu” w firmie. To oni muszą sformułować stosowne cele i oczekiwania wobec kierunków pracy „po szkoleniu”, przywdziać szatę rzecznika i strażnika nowych kompetencji…

Bo skutecznie wyszkolić to jedno wyzwanie, ale sprawić, by kompetencje działały, były realnie wykorzystywane i rozwijane przez praktyczne doświadczenie w realnym środowisku – drugie?

Posiadając takie umiejętności, przestajesz być „zwykłym” trenerem, który kończy swoją pracę wraz z zakończeniem treningu, a stajesz się konsultantem rozwoju organizacji. Co ważne, tę umiejętność można wyszkolić, a pomaga w tym program rozwoju kompetencji trenerów wewnętrznych przygotowany i wielokrotnie przetestowany w praktyce przez HEURESIS. Podobnie z umiejętnościami przełożonych, na których barkach spoczywa ciężar inspirowania i kierowania zmianami w organizacji. Dla nich mamy specjalnie opracowany program rozwoju kwalifikacji menadżerskich. Szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.heuresis.pl.

(ANAG)

 

Powiązane artykuły