Jak skutecznie nauczyć dziecko języka obcego?

Wielu rodziców nie ma pojęcia, jak wiele mogą zrobić w pierwszych, tak ważnych latach życia dziecka, by prostymi metodami wpływać pozytywnie na rozwój jego mózgu. Ćwicząc w domu i ucząc poprzez zabawę możemy wzbogacać rozwój językowy naszych pociech, zarówno w ojczystym, jak i obcym języku. Co zrobić, by nasze dziecko zyskiwało kompetencje językowe oraz kiedy i w jaki sposób zacząć naukę tłumaczy Agnieszka Andrys, anglistka i pedagog, twórczyni metody Raczkuj z angielskim.

Kiedy zacząć?

Pierwsze lata malucha to czas wzmożonych przemian nie tylko w rozwoju fizycznym, ale też intelektualnym. Każdy rodzi się z wielkim potencjałem zdolności, które niekiedy są pomijane nieświadomie przez rodziców. Mózg dziecka wytwarza ogromną ilość połączeń nerwowych (co tłumaczy fakt, że dziecko nie ma ograniczeń w uczeniu się), jednak zdolności jakie rozwiną zależy od bodźców, które docierają do niego ze świata zewnętrznego. Bodźce pobudzane przez dużą ilość impulsów pozostaną – reszta z biegiem czasu zanika. Aktywizacja mózgu pod kątem językowym, powoduje, że dzieci będą miały lepiej wyćwiczony płat czołowy oraz będą bardziej kreatywne. Dzieci, które znają co najmniej dwa języki, mają większe zdolności w zakresie trzech podstawowych funkcji: komunikowania się, myślenia i poznawania. W efekcie szybciej uczą się pisać i czytać, a procesy myślowe, które zachodzą przy używaniu dwóch języków opóźniają procesy starzenia.

– W obecnych czasach kiedy mamy dostęp do różnych produktów, gier, aplikacji dużo łatwiej jest pójść do sklepu i kupić zabawkę, która ma „załatwić sprawę”, czyli nauczyć. Ludzie żyją w przeświadczeniu, że interaktywne zabawki, korepetycje czy aplikacje w telefonie lub tablecie sprawią, że dziecko będzie mówić w obcym języku. Otóż nie. To tylko doraźne wspomagacze. Temat nauki języków jest jednym z najbardziej stresogennych i spędza wielu rodzicom sen z powiek. A to właśnie w nas, w rodzicach tkwi ogromny potencjał. Jako rodzice powinniśmy rozmawiać, tłumaczyć, pokazywać i powtarzać w kreatywny sposób. Nasz czas to inwestycja, która zaowocuje w przyszłości i której efekty zauważymy szybciej niż się tego spodziewamy – podpowiada Agnieszka Andrys z Raczkuj z angielskim.

W jaki sposób zacząć?

Nauka języka obcego musi być swobodna i niewymuszona, a w dodatku dobrana do preferencji i charakteru dziecka. Rodzice powinni postarać się zapewnić swoim latoroślom jak najbardziej zróżnicowane formy nauki w formie zabawy. Dziecko uczy się najwięcej przez zmysły, które wprowadzają je w świat. Pamiętajmy, że ćwiczenia muszą być powiązane z już znanymi dzieciom interesującymi elementami życia codziennego. Maluszki od samego początku reagują na mowę i inne dźwięki. Muzyka to świetny pomysł nie tylko na rozładowanie stresu, ale również na wspólne zabawy i naukę. Dodatkowo, od najmłodszych lat możemy stymulować mózg naszego malucha przez czytanie. U dzieci starszych (trzy-, cztero- czy pięciolatków) regularne czytanie pozwala poszerzyć słownictwo, dzięki czemu lepiej rozumieją język.

Oglądanie bajek w obcym języku pomaga osłuchać się z językiem i zapamiętać nawet najbardziej skomplikowane struktury gramatyczne w sposób naturalny i przyjemny. Dziecko, obserwując przygody ulubionej postaci kreskówki skupia się na jej przygodach i nieświadomie przyswaja nowe słownictwo w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego.

Aktywność fizyczna jest kolejnym sposobem nauki, który także rozwija mózg. Zabawy ruchowe, budowanie domków z klocków czy wspólna gimnastyka, gra w piłkę, powoduje, że jest mózg jest lepiej dotleniony i dodatkowo przy każdej nowej czynności pojawiają się nowe połączenia nerwowe, dzięki którym mózg się rozwija. Podczas wspólnych i regularnych zabaw z dzieckiem, nauka staje się dla niego przyjemniejsza, a ilość wykonanych powtórzeń przy zabawie pomaga w opanowaniu pewnej zdolności np. niektóre dzieci w wieku dwóch – trzech lat potrafią liczyć do dwudziestu po angielsku, porządkują swoje zabawki w pokoju, chętnie grają w piłkę czy pomagają mamom w kuchni.

– Nauka dziecka języka to nie używanie długich i złożonych zdań. To krótkie wyrażenia lub nawet pojedyncze słowa. Na co dzień używa się uproszczonego języka, ponieważ mimo nieumiejętności odpowiedzenia dziecko zapamiętuje co się dzieje, kiedy wypowiadasz dane słowo i jakie emocje temu towarzyszą. Możemy zapytać o nazwy i kolory poszczególnych przedmiotów, prosić o pomoc, podanie czegoś, zapytać o coś. Powtórzenia, powtórzenia i jeszcze raz powtórzenia! – radzi Agnieszka Andrys z www.raczkujzangielskim.pl.

Raczkuj z angielskim – to nowatorska metoda nauczania języka angielskiego stworzona przez Agnieszkę Andrys. Metoda ta jest nie tylko bardzo skuteczna, ale też bezpłatna, bo nauczycielem jest rodzic. Podstawą do metody „raczkowania” jest książka „Mama i Franco”.

Książkę można kupić za pośrednictwem fanpage:

AnPl

Powiązane artykuły