Jak wyglądają zarobki polskich pielęgniarek?

Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2016 roku w Polsce było zarejestrowanych 282 547 pielęgniarek. Większość osób wykonujących ten zawód jest niezadowolona ze swojego wynagrodzenia i warunków pracy. 9 lipca 2018 roku zawarto porozumienie wprowadzające nowe regulacje dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek. Fakt ten, a także liczne protesty osób na tych stanowiskach w ostatnim czasie sprawiły, że warto przyjrzeć się wynagrodzeniom tej grupy zawodowej bliżej.

9 lipca 2018 roku zawarto porozumienie pomiędzy pielęgniarkami a Ministrem Zdrowia i prezesem NFZ, na mocy którego m.in. włączono dotychczasowe dodatki do wynagrodzenia zasadniczego i zagwarantowano 6-dniowy, płatny urlop szkoleniowy. Dokument gwarantuje zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, wzrost wynagrodzenia zasadniczego w wysokości nie niższej niż 1 200 PLN miesięcznie od dnia 1 lipca 2019 r. w przeliczeniu na jeden pełen etat.

Zarobki pielęgniarek bez specjalizacji

Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 roku jest podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie wysokości wynagrodzenia w służbie zdrowia. Zgodnie z nią, pensja ustalana jest przez pracodawcę. Poziom zarobków pielęgniarek w głównej mierze zależy od kondycji ekonomicznej jednostki, w której pracują, dostępnych środków finansowych, jak również obecnej sytuacji na lokalnym rynku pracy. Z danych GUS wynika, że mediana zarobków pielęgniarek bez specjalizacji w Polsce w 2016 roku wynosiła 3 946 PLN. Pensja połowy osób wykonujących ten zawód mieściła się w przedziale od 3 432 do 4 540 PLN brutto. Dane GUS pokazują, że w Polsce w 2016 roku pielęgniarki w sektorze publicznym były lepiej wynagradzane niż w prywatnym. Mediany wynagrodzenia tej grupy zawodowej wynosiły kolejno 3 963 i 3 803 PLN brutto.

AnPl

Powiązane artykuły