Japonia w Zamku Książ

Poznajcie Usaburo Sato, projektanta i twórcę marki Usaato, który już w sobotę, 8 czerwca w ramach wydarzenia „Japonia w Zamku Książ” zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję po raz pierwszy w Polsce, na Dziedzińcu Honorowym Zamku Książ w Wałbrzychu. Ekologiczne wyroby Usaato to nie tylko ubrania, to filozofia życia. Pokaz mody to tylko jedna z atrakcji „Japonii Książu”. Nie możecie przegapić tego wydarzenia!

O odzieży Usaato

Koncepcja Usaato została stworzona troskliwymi rękami Tajów. Tkaniny wykonane są z wysokiej jakości bawełny, konopi i jedwabiu przy użyciu naturalnych barwników z roślin i owoców. Z tak wytworzonych za pomocą tradycyjnej maszyny tkackiej tkanin szyta jest odzież Usaato. Uwaga, czas i pasja włożone w tworzenie tych ubrań dają poczucie energii, która przeniknie Twoje ciało i duszę. Usaburo Sato urodził się w Hokkaido w 1948 roku. Pracował jako projektant z firmami w Japonii, zanim przeniósł się do Waszyngtonu, a następnie do Brukseli, gdzie projektował haute couture. Później wędrował po Azji w poszukiwaniu specjalnych tkanin. Po odkryciu rodzimych tkanin Tajlandii przeniósł się do Chiang Mai w 1996 roku. Do wytwarzanych ubrań, w których oddycha się życiem za pomocą ręcznie tkanych tkanin wykonanych z naturalnie barwionej ręcznie przędzionej nici. Ubrania są wysyłane tylko do sklepu w Kioto pod etykietą Usaato i sprzedawane na wystawach 460 razy w roku w 150 różnych miejscach w Japonii oraz na świecie.

Program wydarzeń

Na Dziedzińcu Honorowym (wstęp wolny):

  • godz. 12:00 – 15:00 – Spotkanie z gejszą – planujecie wizytę w zamku? Z pewnością w tych godzinach spotkacie spacerującą po dziedzińcu gejszę. Zobaczcie jak wygląda jej niezwykły ubiór i uwiecznijcie to na wspólnym zdjęciu!
  • godz. 14:00 – 15:00 – Pokaz mody Usaburo Sato z muzyką na żywo. To nasza specjalna atrakcja – przygotujcie się na pokaz mody jednego z największych współczesnych japońskich projektantów mody, tworzącego na trzech kontynentach, Usaburo Sato. Ekologiczny pokaz odbędzie się przy tradycyjnej muzyce z Kraju Kwitnącej Wiśni z elementami tańca.
  • godz. 15:00 – 15:30 – W świecie bonsai -Sławny polski bonzaista, Piotr Czerniachowski przygotuje wspaniałą ekspozycję drzew bonsai na zamkowym dziedzińcu i opowie o nich naszym gościom. Jak jest filozofia miniaturowych drzewek? Dlaczego pokochała je nie tylko Japonia, ale duża cześć Azji? Usłyszymy już 8 czerwca w Zamku Książ.

Wnętrza zamku (wstęp wolny, wymagane zapisy):

  • Warsztaty kaligrafii – godz. 11:00, 12:30, 15:00, dla wszystkich powyżej 9 roku życia.Warsztaty poprowadzi licencjonowana nauczycielka z Japonii-Yumi Sato. Japońska kaligrafia składa się z trzech kategorii zapisu: kanji, katakana, hiragana. Na zajęciach napiszemy imię i ulubione słowo w hiraganie. Pod koniec warsztatów wypróbujmy też zapis w kanji. Kaligrafia to jedna z metod sztuki kontemplacji i relaksu. Czas trwania: ok 45-60 minut. Wymagane są zapisy na maila lub telefonicznie: edukacja@bwa.walbrzych.pl. 74 665 62 62. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!
  • Warsztaty origami dla dzieci – godz. 11:00, 12:30, 15:00. Choć pierwotnie sztukę artystycznego składania papieru zaczęto uprawiać w Chinach, to właśnie w Japonii zaczęto ją rozwijać szczególnie mocno. Zapraszamy najmłodszych na przekraczanie granic wyobraźni, tworzenie czegoś, z niczego – trudno o bardziej rozwijające zajęcia! Czas trwania: 60 minut, zapraszamy dzieci. Wymagane są zapisy na maila lub telefonicznie: edukacja@bwa.walbrzych.pl, 74 665 62 62. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!

Atrakcja dodatkowe – płatne:

Japonia w Książu – specjalne zwiedzanie – Podczas zwiedzania z Matuszem Myktyszynem specjalnie opracowaną trasą, goście zamku będą mogli odkryć nie tylko fascynujące dzieje rodu Hochbergów, ale również historię ich związków z Japonią i szeroko pojętym orientem. Szczególny nacisk zostanie położony na opowieść o hrabim Fritzu von Hochberg, który na początku XX wieku przebywał w Japonii jako attache oraz był twórcą m.in ogrodów japońskich we Wrocławiu, w Iłowej oraz w wałbrzyskiej palmiarni. To jedyna taka okazja – Mateusz Myktyszyn słynie z ogromnej wiedzy dotyczącej rodu Hochbergów, a więc familli panującej na zamku przez prawie 400 lat. Będziecie mogli zadać mu wszystkie pytania. Godziny i język zwiedzania: godz. 10:30 – język angielski, godz.15:00 – język polski. Czas zwiedzania: ok. 90 minut. Ceny biletów: 35 zł/ bilet normalny, 25 zł/bilet ulgowy. Zakup biletów: Bilety można zakupić poprzez internetowy system sprzedaży: bilety.ksiaz.walbrzych.pl oraz w kasach biletowych w godzinach otwarcia zamku. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!

Uczta sushi z ceremonią parzenia herbaty – Po raz pierwszy w Książu przeżyjemy prawdziwą kulinarną podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. To właśnie kuchnia japońska jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie – rozkoszujcie się nią w wyjątkowym miejscu, w wyjątkowym dniu. Japońskie dania są oparte głównie na kilku składnikach, zawsze najwyższej jakości: świeżych rybach oraz owocach i warzywach. Czy znacie smaki takich używanych przez nich przypraw jak wasabi, imbir, ocet ryżowy, mirin (słodkie wino do gotowania) czy sosów: shoyu i tamari, oraz gomashio (przyprawę z czarnego sezamu i soli)? Kuchnia japońska to nie tylko bogactwo smaków, ale również wyjątkowa filozofia. Właśnie ten wieczór zostanie wzbogacony o ceremonię parzenia herbaty. Wszystko przy akompaniamencie japońskiej muzyki oraz w towarzystwie naszych japońskich gości. To będzie niezapomniany wieczór!

Więcej informacji

  • Czas: 3 godziny. Liczba miejsc ograniczona!
  • Ceny biletów: 180 zł/ bilet dla 1 osoby, 330 zł/bilet dla 2 osób.
  • Zakup biletów: Bilety można zakupić poprzez internetowy system sprzedaży: bilety.ksiaz.walbrzych.pl oraz w kasach biletowych w godzinach otwarcia zamku.
  • Oprawa gastronomiczna wydarzenia: Mamyto Sushi
  • Sponsorami wydarzenia są wałbrzyska fabryka Toyota Motor Manufacturing Poland oraz NSK Steering System Europe (Polska).

AnPl

Powiązane artykuły