Kolejne murale w Sky Tower!

Malowanie murali, które ozdobią drugie piętro Sky Tower, wkroczyło już w kolejny etap. Pod koniec stycznia został zrealizowany pierwszy obraz – „Taniec”, a już 14 marca do grona gotowych dołączyły projekty: „Fitness” oraz „Barwne Światy”.

Street art od wielu lat podbija serca światowych metropolii, a od niedawna cyklicznie wypełnia się nim przestrzeń drugiego piętra Sky Tower. Inicjatywa jest „ukłonem” w stronę niedocenianych artystów oraz próbą zapoznania i oswojenia szerokiego grona odbiorców ze sztuką. Dzięki muralom wnętrza biurowca zyskały także nowe, barwne i nietuzinkowe oblicze. Twórcą wszystkich naściennych produkcji jest Mariusz Mikołajek – znany wrocławski społecznik i streetartowiec.

W pracy nad projektem wspiera go drugie pokolenie utalentowanych artystów: córka, Hanna Mikołajek-Żechałko oraz syn, Jan Mikołajek. Według wstępnych planów prace zostaną zakończone na początku maja. „Fitness” i „Barwne Światy” powstawały od lutego, we współpracy z zaangażowanymi ochotnikami. Sam proces twórczy dla wielu osób wydał się tak fascynujący, że postanowili stać się jego częścią. Dużą inspiracją dla artystów okazały się dzieci, które od samego początku chętnie dzieliły się swoimi pomysłami. Mural „Fitness” powstał na bazie fotografii, które wykonano podczas zajęć w Fitness Academy, zaś „Barwne Światy” to wizje dziecięcego świata, prowadzące do przedszkola. Jak zaznacza Mariusz Mikołajek, jeśli tylko w relacji z osobami odwiedzającymi Sky Tower pojawią się interesujące propozycje, zostaną one włączone do istniejących już murali – np. do gotowych już „Barwnych Światów”, na wysokości 1,00 – 1,20 m, zostaną dodane bajkowe elementy, najlepiej widoczne z perspektywy dzieci.

– Wprowadzenie sztuki do miejsca, które na co dzień z nią się nie kojarzy, okazało się być doskonałą inicjatywą. Wiele można osiągnąć przez kulturę, w tym przez malarstwo, które moim zdaniem jest niezwykle szlachetne. Dotychczas wolna przestrzeń drugiego piętra Sky Tower została zupełnie inaczej wygenerowana. Niegdyś puste ściany, obecnie cyklicznie wypełniane przez nasze malunki, stają się dla ludzi „oswojoną” przestrzenią, która dodatkowo intryguje – mówi Mariusz Mikołajek.

AnPl

 

Powiązane artykuły