Kolejny hołd Mazura dla Senny

W Wałbrzychu stanie pomnik upamiętniający Ayrtona Sennę, brazylijskiego kierowcę wyścigowego, trzykrotnego mistrza świata Formuły 1. Powstanie monumentu, jako hołdu dla wielkiego sportowca i filantropa, to kolejna inicjatywa Jerzego Mazura. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na sobotę, 18 września 2021. W uroczystości udział wezmą liczni goście, przedstawiciele władz lokalnych, ambasador i konsul Brazylii, a także mistrzowie motorsportu m.in. Sobiesław Zasada, Krzysztof Hołowczyc, Maciej Wisławski.

 

Wałbrzyszanin Jerzy Mazur, wielokrotny mistrz Polski i Europy w wielu dyscyplinach motorsportu, a także pierwszy w historii Polak na mecie Rajdu Dakar, po raz kolejny oddaje hołd zmarłemu tragicznie brazylijskiemu kierowcy wyścigowemu, trzykrotnemu mistrzowi świata Formuły 1 – Ayrtonowi Sennie. Dokładnie 6 lat temu, w Wałbrzychu otwarto ulicę upamiętniającą wielkiego sportowca.

– Wydarzenie, związane z utworzeniem i odsłonięciem pomnika Senny przygotowuję od 3 lat, wkładam w nie całe swoje serce, emocje i energię. Pomnik jest hołdem dla najlepszego kierowcy wszech czasów, a przede wszystkim człowieka, który pomagał najbardziej potrzebującym, w szczególności dzieciom. Można zdobywać sławę, kolejne tytuły, ale dostrzegać innych, to rzecz niezwykła – mówi Jerzy Mazur, przedsiębiorca i kustosz Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, które powstało ponad 22 lata temu. – W swoim życiu zawodowym i sportowym poznałem wielu ludzi, których upamiętniam w Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych. Ale kiedy opowiadam o Ayrtonie, mówię głównie o tym, jakim był człowiekiem, co dawał potrzebującym, w większości anonimowo. Podkreślam działania Instytutu Ayrtona Senny na rzecz edukacji wielu milionów dzieci. Zawsze kończę ze wzruszeniem: żeby świat istniał, takich ludzi musi być więcej. Co będę zawsze podkreślał do moich ostatnich dni – dodaje.

Pomnik Ayrtona Senny staje przy ulicy jego imienia. To boczna Noworudzkiej, na wysokości nr 4 ( Salon Nissana Jerzego Mazura). To właśnie przy tej ulicy stoi Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, w którym znajduje się mnóstwo eksponatów i osobistych pamiątek związanych z zawodnikami motorsportu. Swoje sportowe stroje, kaski, a nawet pojazdy przekazali tu wybitni mistrzowie, m.in. Krzysztof Hołowczyc, Adam Małysz, Robert Kubica, Maciej Wisławski, Xavier Panseri, Maciej Szczepaniak a nawet Nasser Al-Attiyah. Stoi tu również historyczny Star 266, którym Rajd Dakar w 1988 roku pokonywał Jerzy Mazur.

Ulica Senny, wcześniej wytyczona prywatnie w kompleksie obiektów należących do Jerzego Mazura, od 2015 roku jest oficjalną ulicą Wałbrzycha. Stosowną uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta, a inicjatywę wspierał prezydent dr Roman Szełemej. Teraz przy ulicy stanie pomnik Ayrtona Senny, w którego powstanie włączyło się wiele osób i instytucji.

Sobotnie uroczystości, związane z odsłonięciem monumentu, rozpoczną się już po godzinie 12:00. W programie przewidziano wiele atrakcji i niespodzianek.

Wstęp na zaproszenia. Wszelkie informacje o uroczystości, a także o dostępnych zaproszeniach tel. 74 88 78 101, muzeum@jmmazur.com.

Oprac. (JuNie)

Powiązane artykuły